17.07.2023 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavili nové odrody repky a cukrovej repy

Spoločnosť KWS na celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov v Oponiciach v rámci svojej expozície predstavila nové hybridy repky vrátane variantov morenia jej osiva systémom INITIO®. Taktiež zmesi medziplodín KWS FIT4NEXT a SMART a CR+ odrody cukrovej repy. 

CDP 2023

„V našej expozícii si návštevníci podujatia majú možnosť prezrieť hybridy repky z najnovšieho šľachtenia KWS, sortiment medziplodín z programu KWSFIT4NEXT, SMART a CR+ odrody cukrovej repy, ktoré presvedčili slovenských pestovateľov o nesporných výhodách v agrotechnike ako aj ekonomike pestovania. Tiež dvojicu odrôd slnečnice - Delicio CLP a Suvex,“ uviedol Ing. Matúš Javor, produktový manažér spoločnosti KWS k jej prezentácii.

Novinka pre rok 2023

Portfólio repky v tomto roku doplnil hybrid Hanneli z francúzskeho šľachtenia, z ktorého vzišiel aj výnimočne úspešný Hybrirock. Má zabudovaný gén Rlm7 proti fóme, je tolerantný voči vírusu žltačke kvaky (TuYV), vyznačuje sa nepukavosťou šešúľ - druhou najvyššou v sortimente - hneď za hybridom Hillico.  Ako uviedol M. Javor - moderné hybridy repky majú preukázateľne niekoľko násobne vyššiu odolnosť proti pukaniu šešúľ v porovnaní s repkami, ktoré touto vlastnosťou nedisponujú. Rozhodne odporúča pestovať takéto repky pretože významne eliminujú straty na úrode, najmä ak sa v závere vegetácie, alebo v čase zberu vyskytnú búrky, či silnejšie dažde. 

Jednotka na trhu

V pokuse predstavený ťažiskový hybrid Umberto KWS je tri roky po sebe najpredávanejšou repkou podnikov spolupracujúcich so SPZO, čo podľa M. Javora dokazuje jeho výnimočnosť.  Podľa nezávislej spoločnosti Kynetec je Umberto KWS najpestovanejší hybrid repky na Slovensku, pričom v Maďarsku sa týmto prvenstvom pýši už štvrtý rok za sebou. Podľa zástupcu spoločnosti tým v praxi potvrdil medziročnú stabilitu v dosahovaní nadpriemerných úrod. Zároveň upozornil, že všetky nové hybridy sú v interných pokusoch spoločnosti porovnávané práve na Umberto KWS, t. j. musia dosahovať vyrovnané úrody, plus disponovať určitou vlastnosťou. „Napríklad hybrid Hostine patrí medzi najolejnatejšie repky na slovenskom trhu, pričom v úrode je porovnateľný s Umberto KWS. Podobne, hybrid Hillico, posledné dva roky dosahoval úrody na úrovni Umberta KWS, plus navyše má zo sortimentu najpevnejšie šešule. Minuloročná novinka KWS Pianos v registračných skúškach ÚKSÚP-u obsadila tretie miesto - tesne za dvomi hybridmi KWS,“ zhodnotil prednosti repiek M. Javor. Navyše Hillico a Umberto KWS sa v pokusoch SPZO umiestnili v prvej desiatke, čo je veľmi dobrý výsledok.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down