29.06.2020 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavili odrody pšenice, kŕmnych a energetických plodín

S rozsiahlou ponukou odrôd sa na Celoslovenských dňoch poľa v Dvoroch nad Žitavou predstavila francúzska spoločnosť Caussade Semences, ktorá je ako jedna z málo šľachtiteľských spoločnosti vo vlastníctve samotných poľnohospodárov. Na Slovensku pôsobí od roku 2015.

„Odrodová skladba našej spoločnosti je veľmi široká. Ponukou pokrývame všetky dôležité plodiny ako je repka, kukurica, slnečnica, sója, pšenice, tritikale, v našom portfóliu sa nachádzajú a kŕmne plodiny, ich zmesi, trávne a ďatelino-trávne miešanky, taktiež špeciálne energetické plodiny,“ predstavil portfólio spoločnosti Caussade Semences jej zástupca Ing. Ján Vida.

Ponuka repiek s novinkami

Ťažiskovým zároveň najpredávanejším hybridom ponuky je Memori CS registrovaný vo Francúzsku v roku 2016. Podľa J. Vidu vyniká prispôsobivosťou k podmienkam prostredia, t. j. darí sa mu ako v teplých tak aj v chladných oblastiach pestovania. Ide o bujne rastúcu repku, dosahuje výšku až 170 centimetrov. Má geneticky podmienenú odolnosť proti fóme a vírusu žltačky okrúhlice vďaka zabudovaným génom Rlm 3 a Rlm 7.

Portfólio repiek obohatil nový hybrid Celebrity, ktorý je v úrodách taktiež v zdravotnom stave (gény Rlm 3 a Rlm 7) na rovnakej úrovni ako Memori CS. Oba hybridy disponujú veľmi dobrou zimuvzdornosťou. Na jeseň intenzívne rastú, je preto možné ich vysievať aj v neskoršom agrotechnickom termíne. Podobne na jar veľmi rýchlo vstupujú do vegetácie.

Druhou novinkou, ktorú predstavili v Dvoroch nad Žitavou je Abundi CS. Ide o bujne rastúci hybrid, ktorý je o niečo nižší v porovnaní s ostatnými repkami v portfóliu. Napriek tomu poskytuje výborné úrody semena aj v pestovateľsky horších rokoch a podmienkach. Z hľadiska zdravotného stavu, podobne ako predchádzajúce materiály, má geneticky podmienenú odolnosť proti fóme a vírusu žltačky okrúhlice.

V spoločnosti Caussade Semences nezabúdajú ani na pestovateľov líniových odrôd, pre ktorých majú v ponuke Zakari CS. V roku 2017 bola registrovaná českým ÚKZÚZ-om už po dvoch rokoch skúšok, čo vypovedá o výnimočnosti tejto línie. Ide o stredne skorú repku s výškou okolo 130 až 140 centimetrov v závislosti od pôdnych podmienok a špecifík konkrétneho pestovateľského roka. Je dobrou voľbou pre pestovateľov zameraných na repku s vyšším obsahom oleja nad 43 percent, akými sú aj Memori CS a Celebrity. V pokusoch SPZO (2019) sa Zakari CS presadila ako najvýkonnejšia líniová odroda.

Výber kŕmnych plodín

Súčasťou odrodového pokusu boli aj dve odrody lucerny siatej - Rachel a Excel. Rachel bola zaregistrovaná vo Francúzsku, taktiež na Ukrajine a v Rusku, kde sa presadila výbornou mrazuvzdornosťou.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down