17.07.2020 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavili odrody pšenice s komplexnými vlastnosťami

Spoločnosť OSEVA a.s. SOZ na Celoslovenských dňoch poľa v Dvoroch nad Žitavou predstavila kolekciu pestovateľsky preverených odrôd pšenice ozimnej vrátane absolútnej novinky. Okrem ponuky hustosiatych obilnín, má spoločnosť vo svojom portfóliu komplexnú ponuku zrnových a silážnych hybridov kukurice.

O zameraní, cieľoch a nosných programoch spoločnosti OSEVA a.s. SOZ sme sa počas individuálnej prehliadky odrodového pokusu v Dvoroch nad Žitavou porozprávali s jej zástupkyňou Ing. Barborou Hruškovou.

Predstavte Vašu spoločnosť, jej nosný program a ciele.

Spoločnosť OSEVA a.s. SOZ sa pohybuje na trhu už od 90-tych rokoch minulého storočia. Za ten čas prešla rôznymi úskaliami, či už zmenou názvu alebo zmenou majiteľa. Počas tejto doby svoje portfólio rozšírila o nové druhy a odrody poľnohospodárskych plodín a to na základe požiadaviek pestovateľov. Nosným programom spoločnosti je široká ponuka osív kukurice pod názvom „Oseva hybrids“, z ktorých si dokáže vybrať každý pestovateľ. Hybridy kukurice začínajú od FAO 130 až po 550, pričom každoročne ponuku dopĺňame o ďalšie novinky. Môžeme polemizovať, či naša ponuka nie je až príliš rozsiahla, čím by mohla strácať na kvalite, to ale v našom prípade neplatí. Slovensko je síce malá krajina, ale má veľmi pestré pôdno-klimatické podmienky. To, že konkrétny hybrid dosahuje výborné výsledky v podmienkach daného zákazníka, nemusí platiť o pár kilometrov ďalej. Preto každoročne naprieč Slovenskom realizujeme pokusy, aby sme na základe dosiahnutých výsledkov vedeli pestovateľom odporučiť konkrétny – pre ich podmienky najlepšie sa hodiaci hybrid. Za zmienku stojí spomenúť rozšírené a osvedčené hybridy ako Cewel FAO180, Cebir FAO 240, ZE Slovakia FAO 350, ZE Karuzel FAO 420 a Abramia FAO 480. Samozrejme nezaháľame ani v ponuke odrôd hustosiatych obilnín – či už ozimnej a jarnej pšenice, jačmeňa, tritikale, raže, ovsa až po hrach a lucernu.

Aký význam majú pre vašu spoločnosť Celoslovenské dni poľa?

Celoslovenské dni poľa, a nielen tie, majú pre nás obrovský význam. Ako sa hovorí: väčší význam má raz vidieť, ako stokrát počuť. Preto sa každoročne na takýchto podujatiach radi stretávame s ľuďmi, ktorí sa snažia naše poľnohospodárstvo posunúť o krok vpred. Bohužiaľ, tento rok nám bola táto možnosť odoprená kvôli celosvetovej pandémii. Na základe toho sme pristúpili k individuálnym prehliadkam našich porastov, či už u nás v Marcelovej alebo na Celoslovenských dňoch poľa v Dvoroch nad Žitavou.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down