Predstavili odrody s viacerými prvenstvami

V centre expozície spoločnosti Limagrain na 11. ročníku celoslovenského stretnutia poľnohospodárov v Dolnej Krupej boli etablované ako aj nové odrody repky, pšenice a jačmeňa, vyznačujúce sa nielen poskytovaním nadpriemerne vysokých úrod, ale aj kvalitou a množstvom ďalších predností, čo potvrdzujú výbornými výsledkami ako v praxi tak v nezávislých pokusoch nielen na Slovensku.

CDP 2022

Repky s benefitmi

Predstavenia hybridov repky v pokuse sa zhostil Ing. Jiří Matuš, produktový manažér spoločnosti Limagrain. Hneď prvý hybrid LG Ambassador je vzhľadom na osiate plochy aktuálne najpestovanejšou repkou v Európe. Ako uviedol J. Matuš je to vďaka dosahovaniu nadpriemerne vysokých úrod, tolerancii aj horších pestovateľských podmienok a veľmi dobrému zdravotnému stavu, najmä v odolnosti proti vírusovej žltačke okrúhlice (TuYV) a fómovej hnilobe (gén Rlm-7). Samozrejmosťou je geneticky determinovaná odolnosť proti pukaniu šešúľ, ktorou sa vyznačujú aj ostatné repky v ponuke spoločnosti Limagrain, taktiež veľmi dobrou odolnosťou proti vymrznutiu. Vzrastom ide o nižšiu repky, vyznačuje sa rýchlym rastom na jeseň, vytvára pevný koreňový systém, ružicu listov, čo je základ pre efektívne hospodárenie s dusíkom.

„LG Ambassador získal označenie N-FLEX, ktoré poukazuje na efektívne hospodárenie s dusíkom v zhoršených podmienkach, napr. za sucha,“ dodal J. Matuš k aktuálnej jednotke v ponuke spoločnosti. 

Naproti tomu LG Arnold má pozvoľný rast na jeseň vďaka čomu neprerastá. Zástupca spoločnosti odporúča jeho výsev na začiatku agrotechnického termínu. Spomedzi repiek v ponuke je nielen najskorší, ale aj najmohutnejší. Preto, naopak na jar, už vyžaduje dôslednú reguláciu rastu. Vytvára mohutný koreňový systém, ktorý je zárukou veľmi dobrej suchovzdornosti. Patrí medzi najskôr zberané repky.  Podľa J. Matuša má všetky predpoklady presadiť sa v rôznorodých podmienkach prostredia, poradí si v chladnejšom prostredí, ale aj v suchších a podstatne teplejších podmienkach. Je kombináciou veľmi dobrého zdravotného stavu (gén Rlm-7), najmä veľmi dobrej tolerancie proti verticíliovému vädnutiu a nadpriemerne vysokého úrodového potenciálu.

Toleranciou proti uvedenému ochoreniu, ktoré je v našich podmienkach až za tretinovým prepadom v úrodách, disponuje aj ďalšia novinka LG Auckland. J. Matuš zdôraznil, že v prípade týchto hybridov bude napadnutie verticíliovým vädnutím výrazne nižšie ako pri hybridoch, ktoré touto toleranciou nedisponujú. Všetky hybridy v portfóliu disponujú aj odolnosťou proti TuYV a vyššou odolnosťou proti pukaniu šešúľ. 

Absolútna novinka LG Apollonia - zatiaľ zaradená v testovaní, upútala veľmi dobrým vetvením rastlín s nasadením dlhých šešúľ ako výsledok šľachtiteľského zámeru. "Od tejto repky si sľubujeme poskytovanie ešte vyšších úrod,“ uviedol J. Matuš k ďalšiemu perspektívnemu hybridu v ponuke. 

Novinky v portfóliu pšenice

„Spoločnosť Limagrain každoročne prináša pre slovenských pestovateľov nové odrody pšenice a jačmeňa s cieľom reagovať na ich požiadavky, ktorými sú stabilné, veľmi dobré úrody, kvalita a vlastnosti, ako je napr. zvýšená odolnosť, alebo až rezistencia proti patogénom,“ uviedol Ing. Stanislav Doležal, vedúci marketingu a registrácie odrôd spoločnosti Limagrain z Hrubčíc (ČR).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down