04.07.2022 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavili portfólio odrôd repky a SMART cukrovej repy

Spoločnosť KWS na celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov v Dolnej Krupej v rámci svojej expozície predstavila nové hybridy repky vrátane variantov morenia jej osiva systémom INITIO®. Taktiež zmesi medziplodín KWS FIT4NEXT a systém CONVISO® SMART, ktorého podstatnou súčasťou je herbicídne tolerantná cukrová repa. 

CDP 2022

„V našej expozícii si návštevníci podujatia majú možnosť prezrieť hybridy repky z najnovšieho šľachtenia KWS, sortiment medziplodín z nového programu KWSFIT4NEXT, SMART odrody cukrovej repy, ktoré presvedčili slovenských pestovateľov o nesporných výhodách v agrotechnike ako aj ekonomike pestovania. Tiež novú, vysoko-olejnatú odrodu slnečnice Delicio CLP,“ uviedol Ing. Matúš Javor, produktový manažér spoločnosti KWS.

Repky s prvenstvami

Zo štvorice hybridov repky v pokuse M. Javor ako prvú predstavil Umberto KWS, ktorý je podľa hodnotenia nezávislej spoločnosti Kynetec najpredávanejším hybridom repky na Slovensku. Z jeho predností vyzdvihol priestorovú stabilitu a dosahovanie nadpriemerných úrod. Má zabudované gény Rlm7 a Rlm3, vďaka ktorým sa vyznačuje veľmi dobrým zdravotným stavom. Svoje výnimočné postavenie potvrdil v poloprevádzkových pokusoch spoločnosti KWS, taktiež v nezávislých pokusoch a to nielen na Slovensku (SPZO), ale aj Maďarsku, Česku, Poľsku, atď. 

Najolejnatejšia repka

Minuloročná novinka Hostine je podľa M. Javora kombináciou troch zaujímavých vlastností: geneticky podmienenej odolnosti proti fóme (Rlm-7), tolerancie proti vírusu žltačky okrúhlice (TuYV) a vyššej odolnosti proti pukaniu šešúľ. Presadila sa aj v olejnatosti, konkrétne v štátnych odrodových skúškach ÚKSÚP-u, v ktorých kontrolné odrody prekonala takmer o 4 percentá. Rovnako aj v interných pokusoch spoločnosti sa stala najolejnatejšou repkou v ponuke, taktiež v pokusoch SPZO, pričom to bol štvrtý najúrodnejší hybrid v roku 2021. 

V pokuse ďalší predstavený hybrid Hillico úrodami presvedčil v horúcej klíme Rumunska, čo ho podľa M. Javora predurčuje do podmienok južného Slovenska. Na jeseň sa vyznačuje pomalším rastom a vývojom, podobne aj na jar. Z jeho predností upozornil na veľmi dobrý zdravotný stav a geneticky podmienenú odolnosť proti pukaniu šešúľ - najvyššiu v porovnaní s ostatnými hybridmi v ponuke.

Novinka roku 2022

Novinka sezóny 2022 - KWS Pianos bola zaregistrovaná slovenským ÚKSÚP-om, v ktorých tesne za dvomi hybridmi KWS obsadila tretie miesto.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down