05.07.2021 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavili ucelené portfólio odrôd hustosiatych obilnín

Tradične s rozsiahlou ponukou odrôd hustosiatych obilnín, ich ozimných a jarných foriem vrátane viacerých noviniek, sa na 10. ročníku Celoslovenských dní poľa v Seliciach predstavila spoločnosť RWA SLOVAKIA.

CDP 2021

„V ponuke spoločnosti RWA SLOVAKIA máme široký sortiment odrôd ozimných a jarných druhov, ale aj priemyselných hnojív a prípravkov na ochranu rastlín, kde pôsobíme ako distribútor, ale máme aj vlastné exkluzívne portfólio produktov, ktoré pestovatelia dobre poznajú,“ uviedla počas prehliadky pokusu Ing. Jana Garaiová, zástupkyňa spoločnosti RWA SLOVAKIA.  „Do odrodového pokusu na 10. ročníku celoslovenského stretnutia poľnohospodárov sme vybrali ťažiskové odrody všetkých druhov hustosiatych obilnín, ich ozimné a jarné formy, taktiež viaceré perspektívne novinky.“

Pšenice najvyššej kvality

V sortimente odrôd pšenice ozimnej najvyššej elitnej potravinárskej kvality popri ťažiskových odrodách, ktorými sú BERNSTEIN, JULIE, ENERGO a BEATUS, v pokuse zaujala vlaňajšia novinka EMOTION. Ako uviedla J. Garaiová, je to neskorá osinatka, s dobrým zdravotným stavom, veľmi dobrou odolnosťou k prerastaniu a veľmi stabilným obsahom dusíka aj pri vysokej úrode. Na základe veľmi dobrých výsledkov zo skúšania v Rakúsku je odporúčaná aj do ekologického systému pestovania.

V tomto roku RWA SLOVAKIA prichádza s novinkami predovšetkým v sortimente A kvality – pribudli odrody s vylepšenými agronomickými vlastnosťami, zdravotným stavom a aj osinatá odroda, ktorá v tejto kategórii chýbala.

Podľa J. Garaiovej potenciál stať sa veľkou odrodou má novinka ASORY, ktorá v sortimente postupne nahradí doteraz ťažiskovú – pestovateľsky obľúbenú pšenicu JB Asano. Asory je už teraz top odrodou v Nemecku, ČR, či v Poľsku a možno povedať, že je to najlepšie z kríženia JB Asano a Memory. Odroda JB Asano (otec) vyniká výnimočnou kompenzačnou schopnosťou a produktivitou klasu, avšak má aj viacero nedostatkov, ktorými je hlavne náchylnosť na hrdze, stredná zimuvzdornosť a priemerná odolnosť k prerastaniu“ dodala J. Garaiová. Tieto „otcove“ nedostatky dokázala vyriešiť správne vybraná matka, odroda Memory. Vznikla tak moderná odroda, ktorá bude spĺňať požiadavky pestovateľov na vysokú úrodu, výborný zdravotný stav aj zimuvzdornosť, veľmi dobrú odolnosť k prerastaniu, možnosť neskorého výsevu, ale tiež špičkovú A kvalitu (výnimočný objem pečiva).

Ďalšia novinka v sortimente pšeníc kvality A - osinatá odroda EDDA, taktiež prešla dlhším procesom výberu so zámerom čo najviac posilniť uvedený sortiment pšeníc. „V Edde sme našli 2v1, t. j. ide o osinatú odrodu pšenice vhodnú najmä do oblastí s vyšším výskytom zveri,“ uviedla k vlastnostiam J. Garaiová, podľa ktorej práve presievkové pšenice budú zohrávať čoraz významnejšiu úlohu. Dôkazom je i situácia z minulej jesene, keď bol veľký problém so sejbou ozimín. Presievkovú pšenicu je možné siať na jeseň i na jar, v podstate kedykoľvek, keď sa dá pripraviť pôda.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down