Predstavili ucelené portfólio plodín

Spoločnosť LIDEA na Celoslovenských dňoch poľa v Dolnej Krupej predstavila široké portfólio odrôd, ktoré je výsledkom minuloročnej fúzie dvoch renomovaných osivárskych spoločností - Euralis Semences a Caussade Semences Group. Návštevníci podujatia si tak mali možnosť prezrieť pestovateľsky preverené ako aj nové odrody pšenice, repky, sóje, kukurice, lucerny a ďalších plodín vrátane trávnych a ďatelino-trávnych miešaniek, taktiež zmesi pre greening pre najrozmanitejšie požiadavky pestovateľov.

CDP 2022

„Vďaka fúzii dvoch nadnárodných spoločností Euralis a Caussade Semences dnes disponujeme širokým portfóliom repiek, z ktorého si vyberie každý pestovateľ,“ uviedol Ing. Ján Vida, zástupca spoločnosti LIDEA, v úvode prehliadky pokusu so šesticou rozmanitých hybridov repky, či už vo vzraste, skorosti, tolerancie k podmienkam a v agronomických vlastnostiach. Z nich upozornil na hybrid ES Capello z najnovšieho šľachtenia spoločnosti s geneticky podmienenou odolnosťou proti fómovej hnilobe: „Je z P3 generácie hybridov repky, ktorých kľúčovými vlastnosťami sú výkon, ziskovosť a odolnosť, resp. tolerancia proti významným patogénom repky, ako napr. Phoma spp. a Verticillium spp. Navyše ES Capello máme v exkluzívnej kombinácii s ochranou proti blyskáčikovi repkovému pod názvom ES Capello Protect.“ Ako ďalej J. Vida objasnil – ide o zmes dvoch repiek, konkrétne veľmi skorej líniovej odrody ES Alicia, ktorá funguje ako prírodný „lapač“ na blyskáčika repkového tým, že rozkvitne o 7 až 10 dní skôr ako hlavný hybrid ES Capello. Ochránený je tak hlavný porast pred napadnutím blyskáčikom, proti ktorému je možné zasiahnuť jedným insekticídnym postrekom.

Uvedené potvrdil aj Ing. Andrej Kubiš, zástupca spoločnosti LIDEA, ktorý uviedol, že v zahraničí majú s uvedeným veľmi dobré skúsenosti a bežne využívajú výsev viacerých odrôd z rôznymi vlastnosťami: „Nóvum je v tom, že obidve odrody sú v jednom balení - nie zvlášť. Na meter štvorcový vychádzajú cca tri rastliny ES Alicie a štandardné množstvo hlavnej odrody ES Capello.“ A. Kubiš prezradil, že na podobnom princípe do budúcnosti v spoločnosti pripravujú zmes ES Capello Symbio, zloženú z hybridu repky ES Capello a bôbovitých rastlín, ktoré repelentne pôsobia proti škodcom repky na jeseň. Súčasťou zmesi bude aj skoro kvitnúca odroda ES Alicia. „Zabezpečená tak bude dvojnásobná ochrana hlavnej odrody ES Capello,“ dodal zástupca spoločnosti.

Ponuku pšeníc naďalej tvoria pestovateľsky osvedčené odrody: Solindo CS - komplexná odroda so stabilnou potravinárskou kvalitou B/A, veľmi skorá odroda Izalco CS, ďalej Somtuoso CS - výnimočne úrodná odroda s excelentnou odolnosťou proti patogénom, potravinárskej kvality C s nízkym obsahom lepku a najnovšia neosinatá, vysokovýkonná odroda Socade CS s potravinárskou kvalitou A. 

Spoločnosť LIDEA má vo svojom portfóliu aj šesť zmesí pre greening, taktiež tri odrody lucerny - Rachel, Excelle a Aliso, ktoré ako uviedol J. Vida - poskytujú veľmi dobrú produkciu krmiva a nadpriemerný obsah bielkovín.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down