Predstavili viaceré možnosti ochrany pšenice

Na Dni poľa OptiTech v Rimavskej Sobote boli okrem iného predstavené varianty ochrany pšenice ozimnej, postavené na kľúčových prípravkoch spoločnosti Syngenta.

Konkrétne v pšenici ozimnej boli predstavené štyri varianty ošetrenia – ekonomické aj vysoko-intenzívne. Na reguláciu rastu bol vo všetkých variantoch aplikovaný v minulom roku uvedený Moddus® Flexi na báze účinnej látky trinexapacethyl – v porovnaní s pôvodným Moddusom®, je v inej, modernejšej formulácii. Podľa Ing. Jana Millera, kampaňového manažéra spoločnosti Syngenta, prínosom Moddus® Flexi je dlhšie aplikačné okno a vďaka dobrému rozmiešaniu v studenej vode možnosť aplikácie aj pri nižších teplotách bez toho, aby došlo k upchatiu filtrov postrekovača.

V prvom variante bol aplikovaný prípravok Unix® 75 WG s obsahom účinnej látky cyprodinil, ako uviedlaIng. Katarína Dikaczová, zástupkyňa spoločnosti Syngenta, pestovatelia s ňou majú veľmi dobré skúsenosti: „Unix® 75 WG je veľmi účinný na choroby päty stebla, ako aj pravý steblolam. Pokryje aj choroby klíčiacich rastlín, napr. fuzáriá. K dispozícii je v sólo verzii aj v pestovateľmi preferovanom balíčku prípravkov Unix® Moddus® Pack.“ Do T2 ošetrenia bol aplikovaný Elatus® Era (BBCH 37/39), ktorý sa pre svoje nesporné výhody stal jednotkou vo fungicídnej ochrane v Českej republike. J. Miller okrem nespornej účinnosti proti hospodársky významným chorobám upozornil na dlhodobý účinok, t. j. pri aplikácii na vlajkový list má pestovateľ osem týždňov postarané o porast. Plus účinná látka SolatenolTM zlepšuje fyziologické procesy v rastline, vďaka čomu lepšie hospodári s vodou. V konečnom výsledku tak významne ovplyvňuje celkovú produkciu.

V druhom variante bol v T1 termíne aplikovaný Elatus® Era.

V ďalšom variante okrem Unix® 75 WG, bol v T2 termíne aplikovaný Amistar® Gold - v tejto sezóne zaregistrovaný aj do obilnín (pred tým do repky, repy, slnečnice a sóje). Obsahuje dve účinné látky azoxystrobin a difenoconazole. Portfólio posilnil nový fungicíd Greteg® s účinnou látkou difenoconazole - ako jediný sólo produkt, ktorý je registrovaný do obilnín. Podľa J. Millera je čistý difenoconazole účinný pre ochránenie horných listov - hlavne zástavového listu, rozhodujúceho pre výšku a kvalitu úrody. „Pokiaľ je daždivý rok, tak vďaka tomu, že sa difenoconazole rýchlo naviaže do voskovej vrstvy listu mu poskytne vysokú ochranu proti zmytiu dažďom už hodinu po aplikácii,“ dodal J. Miller k jeho výhode. Navyše odoláva vysokým teplotám, za ktorých stále spoľahlivo funguje. 

V prípade, ak ide o odrodu náchylnú na múčnatku, do T2 termínu J. Miller odporúča fungicíd Archer® s účinnou látkou fenpropidin s najsilnejším stop efektom na múčnatku.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down