16.08.2019 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavili vlastné riešenia v ochrane rastlín

K tradičným vystavovateľom Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou patrí spoločnosť Galleko. V rámci svojej expozície predstavila vlastné riešenia stimulácie a protistresovej ochrany rastlín postavené na prípravkoch, ktoré sú výsledkom vývoja a výroby spoločnosti.

„Toto podujatie, ktorého sa zúčastňujeme už po ôsmykrát, oceňujeme z pohľadu spoločenského, pretože sa tu máme možnosť stretnúť s našimi zákazníkmi, ktorí už niekoľko rokov používajú prípravky Galleko, zároveň sme otvorení novým zákazníkom, hľadajúcim nové riešenia v stimulácii a protistresovej ochrane rastlín,“ uviedol Mgr. Martin Šotík, regionálny manažér spoločnosti Galleko a dodal: „Našim cieľom je prinášať vlastné riešenia postavené na našich prípravkoch, máme svoj vlastný vývoj a výrobu, čím sa čiastočne odlišujeme od konkurencie.“

Portfólio spoločnosti aktuálne tvorí osem prípravkov s určením pre špecifické požiadavky jednotlivých plodín a ich rastové fázy.

M. Šotík predstavil základné prípravky spoločnosti - Galleko Univerzál, Galleko Koreň a Galleko Rast, ktoré odporúča aplikovať v počiatočných rastových fázach, pretože ich úlohou je podporiť zakorenenie a čo najlepší štart rastlín do vegetácie.

Z pohľadu spoločnosti výnimočným prípravkom je Galleko Špeciál, ktorý sa na rozdiel od ostatných prípravkov spoločnosti ako jediný aplikuje priamo na osivo. Obsahuje stimulačné látky podporujúce vzchádzanie a zakoreňovanie rastlín už od začiatku. Zabezpečuje rovnomerné zapojenie porastu, zvyšuje odolnosť rastlín voči stresom a zlepšuje fotosyntetický proces a zdravotný stav mladých rastlín. Podľa M. Šotíka ide o ekonomicky výhodné ošetrenie s výrazným stimulačným efektom na rastlinách, pričom náskok si udrží až do posledného rastového štádia, kde sa prejaví v navýšení úrody.

„Naše prípravky obsahujú zmes humínových látok, aminokyselín, výťažky z morských rias, mikro a makroelementy - okrem dusíka, fosforu a draslíka, taktiež meď, bór, zinok, a ďalšie. V posledných rokoch do našich prípravkov pridávame aj striebro na zvýšenie fungicídneho účinku s priaznivým dosahom na celkový zdravotný stav rastlín,“ konkretizoval zloženie prípravkov zástupca spoločnosti.

Prípravky Galleko disponujú aj ďalším benefitom pre pestovateľa. Tým, že napomáhajú tvorbe väčšieho, mohutnejšieho koreňového systému, dokážu rastliny lepšie zužitkovať vlahu z prostredia, čo sa v konečnom dôsledku prejaví v navýšení úrody. „Presviedčajú nás o tom výsledky maloparcelkových aj poloprevádzkových pokusov, každoročne realizované na Slovensku, v Česku a Poľsku, uviedol ďalej M. Šotík. Napríklad úrodové navýšenie v repke sa v závislosti od lokality priemerne pohybuje cez 0,5 tony na hektár v porovnaní s neošetrovanou kontrolou. V mimoriadne suchom a nadpriemerne teplom roku 2017 v PD Vrbové dosiahli v jarnom jačmeni o 0,5 tony zrna na hektár vyššiu úrodu v porovnaní s neošetrovanými porastmi. Ekonomická rentabilita pestovania tak citlivej plodiny ako je jarný jačmeň sa tak môže ďalej posúvať.

Podobné výsledky zaznamenali aj v Českej republike v pokusoch so sójou v extrémne suchej oblasti s úrodami na úrovni jednej tony na hektár, napriek tomu aj keď na hranici rentability, ošetrené varianty dokázali priniesť úrodové navýšenie.

V prípade ošetrenia maku, v ktorom sa prípravky Galleko aplikovali spolu s fungicídom, bol dosiahnutý významne lepší účinok proti chorobám. „Rovnako aj v prípade ošetrenia repky proti chorobám v kombinácii s našimi prípravkami rastliny lepšie odolávali patogénom ako je čerň repková, či vertcíliové vädnutie. Repky boli navyše pevnejšie, menej poliehali v porovnaní s kontrolou,“ dodal na záver k výsledkom pokusov M. Šotík.

VIERA UVÍROVÁ

FOTO - AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down