13.07.2018 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavili výsledky moderného šľachtenia

S ponukou novej generácie moderných odrôd repky, cukrovej repy a v minulom roku uvedených zmesí medziplodín, sa na 7. ročníku Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou predstavila spoločnosť KWS.

„V tomto roku sme pre návštevníkov podujatia pripravili prezentáciu našich nosných materiálov repky a cukrovej repy vrátane viacerých noviniek. Súčasťou našej expozície sú aj tri druhy zmesí medziplodín pre využitie na greening,“ predstavil ponuku Ing. Matúš Javor, produktový manažér spoločnosti KWS.

V rámci expozície spoločnosti si bolo možné prezrieť päť hybridných repiek – novinku Umberto KWS a už etablované odrody - Alvaro KWS, Gordon KWS, Sergio KWS a Alberich KWS, ktoré pokrývajú pestovateľské a klimatické podmienky Slovenska. V prípade hybridu Umberto KWS, M. Javor vyzdvihol dosahovanie nadpriemerných úrod a stabilitu - ako medziročníkovú tak priestorovú. Má zabudované gény Rlm7 a Rlm3, vďaka ktorým sa vyznačuje veľmi dobrým zdravotným stavom, respektíve najvyššou odolnosťou proti Phome spp z pomedzi repiek v ponuke. V podmienkach nevyspytateľnej kontinentálnej klímy je nezanedbateľnou vlastnosťou vyššia odolnosť proti pukaniu šešúľ, ktorú pestovatelia ocenia najmä v období zberu. Benefitom sú aj vynikajúce agronomické vlastnosti.

Alvaro KWS sa vyznačuje veľmi vysokou odolnosťou proti vyzimovaniu, preto je mimoriadne obľúbený v Poľsku, kde sú často porasty vystavené holomrazom. Práve v postregistračných pokusoch realizovaných v Poľsku, dosiahol druhé miesto z pomedzi 66 skúšaných odrôd. Vďaka stabilite a zdravotnému stavu bol vybraný ako kontrolná odroda ÚKSÚP-u. Pre teplejšie lokality M. Javor odporúča Gordon KWS: „V roku 2015 sa presadil v podmienkach sucha a nadpriemerne vysokých teplôt, kedy vyhral skúšky poloprevádzkových pokusov SPZO v B sortimente.“

Sergio KWS je hybrid vysokého vzrastu s veľmi dobrou odolnosťou proti vyzimovaniu a poliehaniu. Disponuje veľmi dobrým zdravotným stavom (gén Rlm7) - najmä v nepriaznivých ročníkoch znižuje riziko napadnutia hubou Phoma spp. Ako všetky materiály v ponuke s príponou KWS, disponuje odolnosťou proti pukaniu šešúľ. V roku 2016 bol najúrodnejšou repkou z portfólia spoločnosti na Slovensku. Repka polotrpaslíčieho typu - ALLBERICH KWS patrí k novším materiálom v sortimente. Zaregistrovaný bol už po dvoch rokoch skúšok vďaka nadpriemerným výsledkom, najmä čo sa stability a dosiahnutých úrod týka. Disponuje odolnosťou proti Phome spp (gén Rlm7) a pukaniu šešúľ. Naďalej pestovateľsky mimoriadne obľúbeným hybridom zo sortimentu spoločnosti je Hybrirock. Ako uviedol M. Javor, "snažíme sa aby pestovatelia vyskúšali novšie hybridy repky z  našej ponuky, ktoré už prekonávajú túto odrodu, či v úrode, alebo aj v kvalite a majú viac pridaných vlastností.“ Z jarných repiek predstavili dva hybridy - Július a Jerome a líniovú odrodu Perfect.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down