23.07.2019 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavili výsledky pokrokového šľachtenia

Celoslovenské stretnutie poľnohospodárov v Dvoroch nad Žitavou svojou expozíciou obohatila spoločnosť EURALIS Saaten GmbH – o. z., ktorá na 8. ročníku podujatia predstavila moderné hybridy repky z vlastného šľachtenia, spĺňajúce vysoké požiadavky pestovateľov ako na úrodu tak na kvalitu.

„V prvom rade Celoslovenské dni poľa považujeme za mimoriadnu udalosť, kde sa pravidelne stretávame s našimi obchodnými partnermi a priateľmi a túto príležitosť sme si nenechali ujsť ani v tomto roku,“ povedal na úvod Ing. Andrej Kubiš, obchodný a marketingový manažér spoločnosti Euralis pre Slovenskú republiku, Česko a Slovinsko. Spoločnosť sa etablovala na slovenskom trhu v oblasti osív piatich druhov poľných plodín ako je kukurica, slnečnica, repka, sója a cirok.

„Ťažiskovou témou tohto podujatia sú práve repky. Aktuálne jeden z najlepších hybridov repky na trhu - ES CESARIO je v ponuke spoločnosti Euralis,“ uviedol A. Kubiš, pričom upozornil na ďalšie perspektívne novinky, ktoré sú buď v registrácii, alebo boli zaregistrované na Slovensku, na čo v spoločnosti Euralis kladú dôraz.

Nadpriemerne úrodné a kvalitné

„Aj v tomto roku tvoria ťažisko našej prezentácie vysokoúrodné hybridy repky s nadpriemernými kvalitatívnymi parametrami. Takou je  naša minuloročná novinka ES CESARIO z novej generácie šľachtenia, zameraného na úrodnosť, odolnosť proti chorobám a ziskovosť. ES CESARIO je zároveň najpredávanejším materiálom z nášho portfólia - v priebehu jedného roka si získal veľkú popularitu medzi pestovateľmi, oprávnene patrí k najpestovanejším hybridným repkám v Európe,“ predstavil nosný materiál spoločnosti A. Kubiš. Ide o skorý nadpriemerne úrodný hybrid, ktorý je otestovaný v rôznych lokalitách a podmienkach, vrátane podhorských oblastí Slovenska. Z hľadiska profilu zdravotného stavu disponuje veľmi dobrou odolnosťou proti celému komplexu hubových chorôb, avšak jednoznačne vyniká v rezistencii proti fómovej hnilobe (známka 9). ES CESARIO a taktiež ďalší úspešný hybrid ES IMPERIO disponujú odolnosťou proti vymŕzaniu, čo potvrdili pred tromi rokmi v registračných skúškach v Poľsku. Benefitom pre pestovateľa je stabilita v rôznorodých podmienkach pestovania. Rovnako ES IMPERIO podľa zástupcu spoločnosti spĺňa vysoké požiadavky pestovateľov na úrodu a kvalitu produkcie. Je vhodný do všetkých agrotechnických podmienok. Má zvýšenú odolnosť proti fóme vďaka zabudovanému génu Rlm 7, taktiež odolnosť proti pukaniu šešúľ.

Absolútnou novinkou, ktorá obohatila portfólio spoločnosti je ES Massimo, ktorá ale kým sa dostane k pestovateľom, bude v tomto a v nasledujúcom roku podrobená testovaniu, a až po predpokladanom úspešnom vyhodnotení bude zaradená do predaja. A. Kubiš pozornosť upriamil na dve ďalšie prekvapenia v repke - ES Lilo a ES Kapelo, od ktorých si v spoločnosti na základe doterajších výsledkov veľa sľubujú.

Sortiment repiek dopĺňa minuloročná novinka ES Vito a v praxi etablovaný ES Momento.

Slnečnica, sója a cirok

V rámci expozície okrem repiek predstavili viaceré zaujímavé odrody slnečnice zo šľachtenia spoločnosti, v sóji celoeurópsky známu odrodu ES Mentor. „Veľkou témou pre nás aj naďalej ostáva cirok,“ uviedol ďalej k prezentácii A. Kubiš, „hovoríme o suchu a myslíme si, že pestovatelia niektorých lokalít, ktorí majú dlhodobo problémy s dostatkom vlahy počas vegetácie, by mali vyskúšať cirok ako perspektívnu alternatívu ku kukurici.“

V tomto roku v spoločnosti naďalej pokračujú v projekte „Adoptuj úľ“ zameranom na podporu slovenských včelárov, pretože ako zdôraznil zástupca spoločnosti, „včely sú neoddeliteľnou súčasťou poľnohospodárskej výroby a týmto projektom chceme ich počet v prostredí zvýšiť.“

Expozícia spoločnosti Euralis prioritne zameraná na ponuku moderných hybridov repky, nesporne obohatila CDP v Dvoroch nad Žitavou. Návštevníci podujatia si mohli prezrieť tie najvýkonnejšie materiály, ktoré sú aktuálne v ponuke a vybrať tie najvhodnejšie do svojich výrobných podmienok.

 

VIERA UVÍROVÁ

FOTO - AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down