08.08.2022 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Preemergentná aplikácia herbicídov v súvislostiach

Preemergentné herbicídy sú predovšetkým určené na likvidáciu klíčiacich semien burín.  Aby sme dosiahli čo najlepšie výsledky, burina by v čase aplikácie ešte nemala byť viditeľná nad povrchom pôdy. Najlepší efekt regulácie dosiahneme vtedy, keď začne burina klíčiť zo semena a zasiahne herbicídnu bariéru. Časť semien ostane v štádiu dormancie a nebudú aplikáciou preemergentu poškodené. Semená burín hlbšie pod povrchom tiež nebudú zasiahnuté. Preemergent môže negatívne ovplyvniť aj kultúrne rastliny. Je preto potrebné dodržiavať odporúčania výrobcu a dbať na opatrnosť pri aplikácii! Herbicíd preemergentného zamerania nie je určený na likvidáciu existujúcich burín.

Aktuálne preemergentná aplikácia herbicídov pripadá do úvahy po sejbe ozimných olejnín (kapusta repková pravá) a potom neskoršie po sejbe hustosiatych ozimných obilnín (pšenica letná forma ozimná, pšenica tvrdá, jačmeň siaty ozimný, raž siata, tritikale). Vykonáva sa pred vzídením burín a plodiny, asi do troch dní od vykonania sejby. Zhodnotíme, ktoré semená burín by mohli prezimovať a narobiť škodu v pestovanej plodine. Ozimné obilniny sú všeobecne považované za plodiny s dobrou konkurenčnou schopnosťou proti burinám. Prvým významným krokom je kvalitné založenie porastu optimálnym počtom rastlín kultúrnej plodiny na jednotku plochy. Riedke, nekompletné, podvyživené porasty sú samozrejme aj najviac zaburinené.

Po zbere predplodiny

Potláčanie burín  už začíname bezprostredne po zbere predplodiny. Význam má v tomto smere kvalitná podmietka. Podľa podmienok sa neskôr môže vykonať aplikácia herbicídu, prípadne ešte následné plytké obrábanie pôdy maximálne do hĺbky budúcej sejby. Tento spôsob je vhodný predovšetkým v suchých oblastiach. Preemergentná aplikácia má na jeseň svoje opodstatnenie pri včasnom a normálnom termíne výsevu ozimnej plodiny. Podľa pôdnych a poveternostných podmienok stanovišťa sa vykonáva približne do konca októbra. Neskoršia preemergentná aplikácia má význam iba za predpokladu priaznivého počasia ak je ešte teplo a vlhko. Na preemergentnú aplikáciu by mal byť pozemok bez hrúd a veľkého množstva pozberových zvyškov na povrchu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down