13.08.2018 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Preemergentná ochrana rastlín pomocou herbicídov

Preemergentná aplikácia herbicídnych prípravkov na ochranu rastlín je aplikácia vykonaná pred vzídením plodiny aj burín po sejbe, spravidla do troch dní od vykonania sejby. Aktuálne sa preemergentná aplikácia herbicídov bude vykonávať po sejbe ozimných olejnín (kapusta repková pravá) a potom neskoršie po sejbe hustosiatych ozimných obilnín (pšenica letná forma ozimná, pšenica tvrdá, jačmeň siaty ozimný, raž siata, tritikale).

Preemergentná aplikácia má na jeseň svoje opodstatnenie pri včasnom a normálnom termíne výsevu ozimnej plodiny v závislosti na pôdnych a poveternostných podmienkach stanovišťa, približne koncom októbra. Neskoršia preemergentná aplikácia má zmysel iba za predpokladu priaznivého počasia na začiatku novembra (teplo a vlhko).

Na preemergentnú aplikáciu musí byť pozemok dobre pripravený (bez hrúd a veľkého množstva pozberových zvyškov na povrchu). V opačnom prípade bude prípravok aplikovaný na hrudy ako aj zle zapracované pozberové zvyšky vykazovať zníženú skoro až žiadnu účinnosť. Preemergentnou aplikáciou sa ničia hlavne ozimné buriny vzchádzajúce na jeseň lipkavec, ruman, parumanček, kapsička, mak, peniažtek, úhorník, hviezdica, fialka, hluchavka, ostrôžka, zemedym, pakost, metlička, stoklas a mnohé iné nespomenuté druhy rastlín.

V suchých podmienkach sa účinok herbicídov výrazne znižuje, preto bezorbový alebo redukovaný systém obrábania pôdy nie je veľmi vhodný pre tento druh aplikácie herbicídov.

Podmienky aplikácie

V prípade preemergentnej aplikácie herbicídov na pozemkoch, kde je zasiata ozimná olejnina musí byť pôda pripravená dôkladne ako aj pri hustosiatych ozimných obilninách. Pri dodržaní všetkých podmienok pre aplikáciu preemergentného prípravku do budúceho porastu olejniny uvedených v návode na použitie je podstatná aj rovnomernosť hĺbky sejby z dôvodu možnej fytotoxicity použitých účinných látok, ktoré vyžadujú rovnomernú hĺbku sejby 20 – 30 milimetrov a pri ozimných obilninách 30 – 60 milimetrov.

V súčasnosti ponúkané herbicídy sú buď jednozložkové alebo viaczložkové, to znamená, že ich účinné látky majú kontaktný, systémový alebo kombinovaný účinok.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down