27.11.2018 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prehliadka portfólia spoločnosti Joskin

Počas druhého dňa čakali na návštevníkov predstavenia rozličných strojov z portfólia firmy Joskin na rozličných stanovištiach. Zástupcovia spoločnosti nás informovali o výhodách a pokrokových riešeniach, ktoré ponúkajú jednotlivé nové a inovované stroje. Ako sme už spomínali, spoločnosť Joskin je špecialistom na aplikáciu maštaľného hnoja a hnojovice. Prezentácia strojov teda nemohla začať lepšie, ako rozmetadlami maštaľného hnoja.

Od roku 2010 vyrába spoločnosť Joskin svoje vlastné rozmetadlá maštaľného hnoja. Momentálne nájdeme v portfóliu firmy 6 rôznych modelových radov, ktoré sme mali možnosť vidieť pokope na jednom mieste počas našej návštevy vo výrobnom závode Soumagne. Medzi menšie modely s úzkym telom patria rozmetadlá Siroko a Tornado. Spoločnosť Joskin pokrýva dopyt farmárov po rôznych objemoch rozmetadiel naozaj veľmi dobre. Najväčší model jednonápravového rozmetadla Siroko a najmenší model jednonápravového rozmetadla Tornado majú totožné objemy. Model Siroko je v základe dodávaný s galvanizovanou korbou. Samozrejmosťou je, že na prianie zákazníka je možné korbu objednať i v rôznych farebných vyhotoveniach za príplatok. Ako sme mali možnosť vidieť priamo vo výrobe, stroje je možné opatriť nielen zeleným lakom, ktorý je pre značku Joskin tak príznačným, ale napríklad i čiernym. Rozmetadlá maštaľného hnoja sa vyrábajú v dvoch vyhotoveniach – s vertikálne, alebo horizontálne uloženými rozmetacími závitovkami. Zástupcovia spoločnosti nám vysvetlili, prečo vlastne nájdeme na rozmetadlách maštaľného hnoja dva rôzne spôsoby uloženia týchto rozmetacích závitoviek. Pre ťažký maštaľný hnoj je totiž vhodnejší vertikálny spôsob uloženia závitoviek, vďaka ktorému sa dosahujú lepšie výsledky z pohľadu rozprestretia materiálu na povrch poľa. Ak chce však farmár aplikovať ľahší materiál, ako napríklad kompost, či hydinový trus, rozmetanie pomocou vertikálnych závitoviek je síce možné, no nedosahuje dostatočne dobré parametre. Z tohto dôvodu vyvinuli inžinieri spoločnosti rozmetadlá Tornado3 Horizon a Ferti-Space 2 Horizon, ktoré tieto požiadavky spĺňajú a sú schopné rozmetať hnojivo s dávkou 3-5 t/ha. Rozmetacie závitovky strojov Joskin s priemerom 600 mm sú poháňané prostedníctvom hriadeľov, a to z jednoduchého dôvodu. Ak by bol pohon zabezpečený reťazovým prevodom, mohlo by dochádzať  k častým poruchám spôsobeným napr. upchávaním. Rozmetadlá sú tiež vybavené senzormi na meranie otáčok pohonu, ktoré v prípade poruchy stroj zastavia. Zatiaľ čo rozmetadlo Tornado3 Horizon je jednonápravovým rozmetadlom s nosnosťou 13-15 t, v prípade Ferti-Space 2 Horizon sa už jedná o rozmetadlo s dvomi nápravami a nosnosťou 14-26 t.

Prívesy a návesy

Zo segmentu návesov a prívesov boli návštevníkom počas osláv 50. výročia založenia spoločnosti vyzdvihnuté najmä dva modely, a to Drakkar, ktorý je viacúčelovým prívesom na prepravu rôzneho materiálu a model Silo-Space 2, ktorý je veľkoobjemovým návesom, určeným na prepravu siláže.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down