18.04.2012 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Premiér uviedol Ľ. Jahnátka do funkcie

Veľmi dôležitou úlohou agrárneho rezortu bude aj využívanie eurofondov.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR je podľa slov premiéra Roberta Fica mimoriadne komplikovaný rezort, pretože má obrovské množstvo podriadených inštitúcií. Navyše, ako ďalej uviedla TASR, do jeho pôsobnosti patria aj Lesy SR a Slovenský pozemkový fond, ktorý podľa neho najmä v posledných mesiacoch "robil vrásky na čele".
„Za veľmi dôležitú úlohu v rezorte pôdohospodárstva považujem využívanie eurofondov. MPRV SR je súčasťou viacerých operačných programov, preto prvoradou úlohou ministra pôdohospodárstva bude, aby bol v týchto otázkach elementárny poriadok a najmä, aby peniaze, ktoré majú byť vyčerpané, aj boli v súlade s legislatívou SR a komunitárnym právom vyčerpané," uviedol R. Fico na utorkovom brífingu po oficiálnom uvedení Ľubomíra Jahnátka do funkcie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
„Druhou veľmi dôležitou úlohou je náš postoj ako malého štátu, avšak s veľmi dôležitou históriou poľnohospodárstva, k Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ (SPP). Je všeobecne známe, že nová SPP je orientovaná najmä na malé a stredné poľnohospodárske podniky, čo nevyhovuje štruktúre poľnohospodárskej výroby na Slovensku. Preto jednou z ďalších prioritných úloh MPRV SR bude, aby na pôde EÚ jasne zaznel aj hlas takej krajiny, ako je Slovensko a aby sme pokúsili presadiť v SPP aj naše pohľady a naše postoje," povedal premiér.
„Ďalšou dôležitou úlohou, ktorá čaká MPRV SR, je zvýšenie podielu slovenských poľnohospodárskych produktov na slovenskom trhu. K tomu by som okamžite prirátal aj problémy s dovozom nekvalitných potravín. Budem s pánom ministrom veľmi úzko komunikovať témy, ktoré sa týkajú hygieny, veterinárnej starostlivosti, obchodnej inšpekcie. Toto všetko bude minister Jahnátek musieť používať vo vzťahu k obchodným reťazcom a celkovo k dovozu, aby sa nám podarilo zvýšiť podiel slovenských produktov na pultoch," poznamenal R. Fico.
„Keď máte zaťatú sekeru 500 miliónov eur z čias vlády Ivety Radičovej a máte povinnosť znížiť deficit štátneho rozpočtu v roku 2013 pod úroveň 3 % HDP, tak nemôžete znižovať príjmy štátneho rozpočtu. To jednoducho nejde, to je nezlučiteľné," dodal R. Fico na margo otázok k zníženiu DPH na potraviny.
Prisľúbil však, že bude rokovať s rezortom financií o možnosti zavedenia 6 % DPH pri tzv. predaji potravín z dvora.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down