18.03.2011 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Premnožené túlavé zvieratá na Slovensku

Sloboda zvierat zachráni ročne okolo 2500 zvierat. Veľkú väčšinu tvoria zabehnuté a nechcené psy z ulíc slovenských miest a obcí.

Napriek snahám organizácie, jej regionálnych centier a desiatok útulkov a záchranných staníc v rámci Slovenska, problém pouličných zvierat stále pretrváva. 
Mnohé mestá riešia situáciu ilegálnymi odchytmi a krutým usmrcovaním zvierat, a dokonca aj ich ponúkaním do rómskych osád, kde končia v hrncoch ich obyvateľov, o čom svedčí aj posledná kauza z obce Družstevná pri Hornáde. Starosta z tunajšej obce tvrdí, že na odchyt peniaze nie sú a Rómovia by ich zjedli aj tak. Keďže sa ich po dedine túla hneď niekoľko a poplatok za odchyt obecnú kasu ruinuje, navrhol, aby štvornohých tulákov dávali chudobným obyvateľom na mäso. 
Zákon podľa neho predsa nezakazuje jesť psie mäso. „Rómovia tie psy aj tak jedia. Bolo to tak aj v minulosti, chodili po ľuďoch a pýtali sa ich, či si môžu starého psa zobrať. Ak im chutí to mäso, tak prečo nie, veď jeme hady aj škorpióny,“ myslí si Andrej Sabol, starosta obce. Jeho tvrdé slová pobúrili ochranárov. Tí sa teraz dožadujú sprísnenia legislatívy pre tých, ktorí opustia psíka.

Humánne alternatívy
 
Sloboda zvierat sa od takýchto metód dištancuje a na riešenie problému ponúka starostom obcí zákonné a humánne alternatívy: odborný odchyt, mikročipizáciu ako spôsob trvalého označenia zvierat (výhodou je nespochybniteľná identifikácia strateného zvieraťa a jeho rýchly návrat k majiteľovi), dôsledne vypracovaný sterilizačný program a útulky pre opustené a nechcené zvieratá. Brzdou pri riešení problému je však nedostatočný záujem miest, slabá spolupráca orgánov štátnej správy a miestnej samosprávy a polície, a najmä nedostatočná a nedodržiavaná legislatíva. 

Združenie miest a obcí 

Ako nás informoval Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), mestá a obce regulujú podmienky chovu psov, mačiek či hospodárskych zvierat. Pri tejto aktivite, a rovnako aj v prípade voľne žijúcich zvierat, musí byť ich aktívnym partnerom štátna správa. Mestské všeobecne záväzné nariadenia upravujú podmienky a obmedzenia na držanie a chov zvierat, pojednávajú aj o kontrole dodržiavania hygienických a veterinárnych parametrov a stanovujú podmienky odchytu voľne sa pohybujúcich zvierat. Za odstránenie uhynutých zvierat nájdených na verejných priestranstvách zodpovedá majiteľ zvieraťa. Ak nie je známy, zodpovednosť sa presúva na fyzickú alebo právnickú osobu poverenú správou verejného priestranstva. 

Ak premýšľate o kúpe psíka či mačičky, neváhajte a príďte sa pozrieť do bratislavského útulku Slobody zvierat, kde vyše 160 zvierat súrne hľadá nový domov. Fotografie zvierat a informácie o nich, ako aj o adopci, nájdete na internetových stránkach: www.slobodazvierat.sk 
Kontakt: Útulok Slobody zvierat, Pod Brehmi, Bratislava IV – Polianky, tel. číslo: 02/ 16 187

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down