19.02.2019 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prepúšťanie nebude také masívne, ako sa čakalo

Sucho v roku 2018 napáchalo výrazné škody na úrodách, no tam to neskončilo. Výpadky zaznamenali viaceré európske krajiny, kedy zaznamenali v susednej Českej republike výpadok 9-11 miliárd KČ, čo výrazne ovplyvnilo celé poľnohospodárstvo. Podniky však musia stále investovať do nevyhnutných vecí, ktorými sú osivo, chémia a hnojenie a tak na nákup techniky ostáva omnoho menší balík. Táto skutočnosť sa premietla i do poklesu predaja nových strojov, kedy sa počas uplynulého roka iba na Slovensku predalo o 10 % traktorov menej, ako v roku 2017.

Tieto skutočnosti pocítil i český výrobca Zetor, ktorý na konci minulého roka avizoval hromadné prepúšťanie. Počty zamestnancov, ktorí by mali opustiť brniansky závod boli hrozivé – podľa niektorých informácií malo ísť až o 40 % ľudí, ktorí si budú musieť hľadať novú prácu. Ako to je v skutočnosti s hromadným prepúšťaním a aká je vízia spoločnosti na nasledujúce roky? Na tieto, a ďalšie otázky odpovedal výkonný riaditeľ spoločnosti Zetor Tractors, a. s., Marián Lipovský počas tlačovej konferencie v prvý februárový týždeň.

Aký bol minuloročný plán výroby traktorov a ako sa ho podarilo splniť?

To je to, čo sa nám nepodarilo splniť. Hlavným dôvodom bol fakt, že nám vypadlo niekoľko produktov z portfólia v prvom polroku. V druhom polroku sme plánovali tento výpadok dobehnúť, to sa však nepodarilo i vďaka celkovému poklesu predaja traktorov v Európe. V Zetor Tractors  sa oproti roku 2017 jednalo o pokles predaja na úrovni 30 %. Pocítili sme i celkový pokles predaja traktorov na európskom trhu. Najvýkonnejšie a najmenšie traktory si akoby udržiavali štandardnú úroveň predaja, avšak najviac postihnutým segmentom je výkonová kategória traktorov 70 – 150 koní. I z tohto dôvodu pracuje momentálne naša montážna linka v obmedzenom režime. Na budúci týždeň sú v ČR jarné prázdniny a po nich plánujeme pomaly nabiehať do štandardného procesu  a od 1. 3. 2019 plánujeme výrobu spustiť opäť naplno.

Uvádzate, že výrobná linka v závode ide momentálne v obmedzenom režime. Prečo?

V minulom roku sme vyrobili viac traktorov, ako sme dokázali predať. V druhom polroku 2018 počet vyrobených kusov výrazne prevyšoval predaj. Tým pádom nám ostalo veľa traktorov na našom sklade a boli sme nútení prijať revidovaný plán, ktorý hovorí o nižšom počte vyrobených kusov, ako sú plánované predaje strojov. V prvých mesiacoch tohto roku sme teda výrobu znížili.

Niektorí zamestnanci prišli do práce naposledy už koncom januára. Ako to bude ďalej? Hrozí prípadne nejaké ďalšie prepúšťanie, prípadne znižovanie platov?

Pôvodný plán v minulom roku bol znížiť celkové náklady vo firme a to z dôvodu klesajúcich tržieb. Vďaka šetreniu v iných nákladových zložkách a po upresnení revidovaného plánu na 1530 ks predaných traktorov bude potrebné znížiť počet zamestnancov len o 170 namiesto o 260. Upresnenie sa týkalo najmä marketshare-ových trhov, od Balkánu cez strednú Európu, až po pobaltské krajiny.

Na konci januára bolo nútených odísť presne 135 zamestnancov. Všetci zamestnanci, ktorých odchod ešte len čaká disponujú informáciou o tom, že budú musieť opustiť našu spoločnosť. Maximálny počet týchto zamestnancov bude dokopy 170 (50/50 úradníci a výrobní pracovníci).

Ku znižovaniu platov momentálne nedôjde. Jednania s odborármi o kolektívnej zmluve prebiehajú. Naším cieľom je najmä stabilizovať firmu a mať lepšiu pozíciu pre rok 2020. Ďalšie prepúšťanie teda momentálne neplánujeme.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down