10.11.2014 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Presadili deklaráciu o ekologickom poľnohospodárstve

Krajinám Vyšehradskej štvorky (V4) s podporou troch ďalších krajín - Bulharska, Rumunska a Slovinska -, sa na dnešnej Rade EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli podarilo presadiť spoločnú deklaráciu pre dotvorenie smernice Európskej komisie týkajúcej sa ekologizácie poľnohospodárstva. Informáciu pre TASR potvrdil minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek.

BRUSEL. Šéf slovenského agrorezortu spresnil, že skupina V4+3 predstavila spoločné stanovisko k návrhu nových pravidiel komisie pre ekologické poľnohospodárstvo, ktoré zaujalo väčšinu z členských krajín EÚ.

"Prebehla rozsiahla diskusia, keď 22 členských krajín podporili našu spoločnú deklaráciu. Ani jedna z veľkých ekonomických krajín nebola proti tejto deklarácii," opísal situáciu Jahnátek.

Zmysel spoločnej deklarácie podľa jeho slov spočíva v tom, že komisia na jej základe bude musieť prepracovať návrh smernice, ktorým chce riešiť problematiku ekologického poľnohospodárstva. Jahnátek uviedol, že je citeľný tlak skupiny členských štátov, aby do určitej doby mohli fungovať zmiešané poľnohospodárske podniky a zmiešaná výroba.

Tlak je aj na to, aby sa buď ponechal doterajší systém kontroly, prípadne aby sa vylepšil, ale aby sa nezavádzal nový model kontroly, ktorý by ešte viac zaťažil ekologických poľnohospodárov.

"Sú tu aj otázky okolo loga a značiek, keď niektoré členské štáty už používajú svoje vlastné logá na ekologické produkty. Potrebujeme určitý časový horizont na zjednotenie týchto značiek, aby si spotrebitelia zvykali, že okrem národnej značky môže byť aj celoeurópska značka," opísal Jahnátek situáciu v EÚ.

Ďalším dôležitým aspektom, ktorý bude treba v tomto sektore doriešiť, je otázka vstupov. Jahnátek spresnil, že nie je možné používať len ekologické vstupy, napríklad krmivá alebo rozmnožovací materiál pri ekologickej výrobe.

"V tomto prípade je možné robiť výnimky, prísne stanovené. Treba dať aj tu časový priestor vzhľadom na rôzny stupeň ekologickej rozvinutosti a umožniť ešte aj neekologické vstupy pre ekologickú produkciu," ozrejmil niektoré špecifiká, ktoré bude musieť riešiť pripravovaná smernica EÚ.

Stanovisko Rady ministrov je však jednoznačné. Členské štáty žiadajú počkať s navrhovanou smernicou, pričom je citeľný tlak, aby sa počas talianskeho predsedníctva v EÚ rozprava na túto tému neskončila a pokračovala na budúci rok, keď rotujúce predsedníctvo v EÚ preberie Lotyšsko.

Rada EÚ zároveň požaduje, aby jej stanoviská boli zapracované do znenia pripravovanej smernice, s ktorou chce komisia vyrukovať na budúci rok. Ideálnym riešením podľa Jahnátka by bolo zapracovanie trvalých podmienok pre ekologické poľnohospodárstvo s flexibilitou, ktorú navrhla deklarácia siedmich členských štátov (V4+3), čiže aj slovenská strana.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down