12.05.2023 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda zrušila zákaz dovozu poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny

        Bratislava 12. mája (TASR) - Pri dovoze agroproduktov z Ukrajiny na Slovensko platí už len legislatíva EÚ. Vyplýva to z návrhu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý na piatkovom rokovaní schválila dočasne poverená vláda.


        Slovenský zákaz dovozu vybraných poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny alebo pôvodom z Ukrajiny na územie SR a zavedenie osobitného režimu tranzitu zásielok agroproduktov cez územie Slovenska sa formálne ruší. "V tejto oblasti platí už len legislatíva EÚ," potvrdil pre TASR Andrej Wallner z odboru komunikácie MPRV.
        Opatrenia Európskej komisie vstúpili do platnosti 2. mája a potrvajú do 5. júna. Počas tohto obdobia môžu byť semená pšenice, kukurice, repky a slnečnice s pôvodom na Ukrajine naďalej uvádzané do voľného obehu v celej EÚ okrem piatich členských štátov v jej susedstve - Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska. Ukrajinské produkty môžu cez tieto krajiny aj naďalej prúdiť prostredníctvom spoločného colného tranzitného postupu alebo môžu byť prepravované na územia mimo EÚ.
        Bulharsko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko sa zároveň zaviazali zrušiť nedávno prijaté jednostranné opatrenia týkajúce sa pšenice, kukurice, repky a slnečnice, ale tiež akýchkoľvek iných produktov pochádzajúcich z Ukrajiny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down