08.01.2015 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pri financovaní prvovýroby sa začína uplatňovať trojpilierový podporný systém

Na prelome rokov sa viacerí čelní predstavitelia agrárneho a potravinárskeho komplexu vyjadrovali k tomu, aký bol uplynulý rok, a čo poľnohospodárov a potravinárov čaká v roku 2015, ktorý sa práve začal.

BRATISLAVA. Pri hodnotení uplynulého roku a pri pohľade na rok 2015 treba vyzdvihnúť dve zásadné skutočnosti . V prvom rade, počnúc 1. aprílom 2015 sa v Európskej únii rušia kvóty na produkciu surového kravského mlieka. A v našich domácich pomeroch sa v tomto roku začína naplno uplatňovať nový podporný model pre prvovýrobu.

„Znamená to, že pri financovaní prvovýroby naplno uplatníme trojpilierový systém,“ uviedol pre TASR minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek. Pripomenul, že pôjde o priame platby, o projektové i neprojektové platby v rámci Programu rozvoja vidieka a taktiež o tzv. národný pilier, v ktorom je pre každý z nasledujúcich kalendárnych rokov nakumulovaných 19 miliónov eur.

Poľnohospodárov v SR by mal tento model podľa slov Ľ. Jahnátka motivovať k tomu, aby sa vo zvýšenej miere venovali produkcii ovocia, zeleniny ako aj živočíšnej výrobe.

„V prípade, že chovateľ dojníc bude uplatňovať aj welfare, teda sústredí sa i na dobré životné podmienky zvierat, môže na dojnicu a rok zinkasovať až 370 eur,“ konštatoval Ľ. Jahnátek. 

Pri obzretí sa za uplynulým rokom uviedol, že rok 2014 bol v agrárnom odvetví „veľmi náročným rokom“. „Dokonca by som povedal , že z tých troch rokov, čo som vo funkcii ministra pôdohospodárstva, bol najnáročnejší,“ uviedol minister.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down