22.04.2014 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pri nákupoch si treba dať pozor na neoznačené výrobky

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR uskutočnila od polovice marca do polovice apríla tohto roka cielenú kontrolu potravín, ktoré sa kupujú najviac práve počas sviatkov.

BRATISLAVA. Ide o mäso a mäsové výrobky, šunky, údené výrobky, klobásy, mlieko a mliečne výrobky, ovocie, zeleninu a ryby.
Riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš upozornil, že dlhodobú nespokojnosť pociťujú inšpektori s predajom ovocia a zeleniny. Za prvé tri mesiace tohto roka skontrolovali 694 prevádzok, v ktorých označili vyše 33.000 kilogramov čerstvého ovocia a zeleniny za nevyhovujúce. V 47 % prípadov spotrebiteľ nenašiel označenie, chýbalo napríklad miesto pôvodu. Pri 35 % bola problémom nedostatočná kvalita.
V rebríčku porušenosti výrobkov a potravín, s ktorými spotrebiteľ prichádza do styku, sa na základe laboratórnych analýz za prvý štvrťrok 2014 na prvej priečke umiestnili olejniny. Nasleduje víno, škrupinové ovocie, cukrárske výrobky a výrobky z medu. Naopak, dobre dopadlo mäso a mliečne výrobky.
"Na trhu sa objavilo nekonečne veľa neoznačených vajec. Sú to jednak vajcia po dátume minimálnej trvanlivosti, alebo je ich pôvod neznámy," dodal J. Bíreš.
Zároveň poukázal na prípady plesnivého mäsa na pultoch obchodov a na skutočnosť, že ide rovnako o neoznačené výrobky. "Spotrebiteľ sa musí rozhodnúť, akú šunku alebo údené mäso ide kupovať. Pokiaľ chce šunku, tá sa robí zo svaloviny stehna, nie z iného mäsa. Potom sa prirodzene sťažuje, že kúpil takzvanú šunku, nie je to solené údené mäso, a je to z krkovičky alebo z pliecka. A spotrebiteľ je nepríjemne prekvapený, čo si to vlastne kúpil," priblížil riaditeľ ŠVPS.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Komentáře k článku

 1. Váženy pán prof. MVDr. Jozef Bíreš, DrSc.,

  Pán Bíreš dnes som si kupil Kofolu citrus 2 L balenie. len nahodou som pozrel na obal bola tam prísada E211-Benzoan sodný. Môže zapríčiniť, resp. zhoršiť astmu. Je považovaná za rakovinotvornú! Výrobca KOfola a.s. Krnov,cz, distribútor Rajecká lesna slovensko.Pán Bíreš dokedy budete dovolovať predáva´t takéto svinstvá v slovenských obchodoch??
  Pozrite sa ,aký je náras´t rôznych chorôb cukrovku má 340 000 slovákov a o rakovine ani nehovorím? Prosím ,Vy ste seriozny človek ,urobte s tým niečo? Ďakujem za odpoveď.
  Peter

  prof. MVDr. Jozef Bíreš, DrSc.

 2. Dňa 14.12.2017 v televiznych novinach Markizy bola Vami uvedena správa,že pred
  1-2 tyždňami sa vyskytol pripad dovozu poľskych vajičok s obsahom toxickej latky/fibronyl?/
  do menšich predajni na vychode Slovenska.
  V ten isty deň rano som kupila vajička v predajni potravin Jednota Pozdišovce s presne takym istym označenim ako bolo označene vajičko v televiznych novinach: A-M 3SKNZ1/6.
  Z uvedeneho mi vyplyva,že zákaz dovozu,rozvozu a stiahnutie postihnutych vajičok neboli
  realizovane.Mám obavy,že v udenej predajni som opakovane od prveho zakazu predaja uvedených vajičok pred viacerymi mesiacmi tieto opakovane nakupovala a moja rodina ich
  opakovane konzumovala.
  Žiadam o prešetrenie uvedených skutočnosti a zjednanie nápravy.

  Za porozumenie Ďakujem

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down