03.04.2019 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pri odvode pre obchodné reťazce PKS rešpektuje rozhodnutie EK

Potravinárska komora Slovenska (PKS) rešpektuje prijaté predbežné opatrenie Európskej komisie (EK). Avšak zároveň upozorňuje, že v záujme právnej istoty by mala EK prijať konečné rozhodnutie čo najskôr. Uviedla to v reakcii na predbežné opatrenie Jana Venhartová, riaditeľka PKS.

BRATISLAVA. "V tomto období pokračujú ročné rokovania obchodných podmienok medzi dodávateľmi a odberateľmi, pričom dodávatelia zaznamenávajú požiadavky obchodných reťazcov na zníženie kúpnej ceny dodávaných výrobkov, respektíve sa stávajú situácie, kedy obchodné reťazce neakceptujú žiadosti dodávateľov na zvýšenie ceny potravín pre zvýšené vstupné náklady potravinárov (v dôsledku zvyšovania mzdových nákladov, cien vstupných surovín i energií), pričom jednou z príčin môže byť aj predmetný zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov," priblížila.
Mnohí dodávatelia podľa nej pritom už obchodné podmienky na rok 2019 podpísali. "Boli by sme preto veľmi neradi, keby negatívne dôsledky vzniknutej situácie znášali práve dodávatelia potravín," zdôraznila Venhartová.
Pripomenula, že už počas predchádzajúceho obdobia boli medializované informácie, že zákon o špeciálnom odvode obchodných reťazcov môže byť v rozpore s európskou legislatívou.
Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS) za účasti Evy Antošovej (SNS), poslankyne Národnej rady (NR) SR a Milana Lapšanského, generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR, na brífingu oznámila, že EK v utorok vydala predbežné opatrenie na pozastavenie zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov v SR.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down