12.10.2016 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pri príprave dohôd TTIP a CETA sa neberie do úvahy názor poľnohospodárov a potravinárov

V pripravovaných dohodách o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými a v Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohode medzi Európskou úniou a Kanadou (CETA) vidíme viac rizík ako šancí. Na tlačovej besede v Bratislave to v minulom týždni povedal Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

BRATISLAVA. Táto tlačová beseda sa uskutočnila v rámci medzinárodnej konferencie Potraviny a obchod 2016. Podstatná časť tlačovej besedy sa týkala pripravovaných dohôd TTIP a CETA. Predseda SPPK Milan Semančík kritizoval skutočnosť, že pri príprave týchto dohôd sa neberie do úvahy názor poľnohospodárov a potravinárov, a že sú postavení pred hotovú vec. Proti podpisu dohody CETA podľa jeho slov protestujú dokonca aj farmári v Kanade.

„V podpise a v realizácii týchto dohôd vidíme veľa rizík; okrem iného sa bojíme nerovnakých štandardov. Veď normy na potraviny ale i na poľnohospodárske suroviny v EÚ sú podstatne prísnejšie ako v USA či v Kanade. Bojíme sa, aby po podpise dohôd európsky trh nezaplavila práve takáto produkcia z USA či z Kanady. Preto žiadame, aby bol agropotravinársky sektor z týchto dohôd vyňatý,“ uviedol M. Semančík.

Podľa slov Ivana Lančariča, ktorý je generálnym riaditeľom Sekcie zahraničnoobchodnej politiky a európskych záležitostí Ministerstva hospodárstva SR „agrokomplex nie je možné vyňať z dohody o voľnom obchode“. Uviedol, že dohoda CETA bola „vynegociovaná už v roku 2014 a nejde ju zmeniť“.

„Osobne si však myslím, že tejto dohody sa netreba báť,“ povedal I. Lančarič. Iná situácia je v prípade dohody TTIP. Táto dohoda podľa I. Lančariča určite nebude podpísaná do konca funkčného obdobia terajšieho prezidenta USA Baracka Obamu.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down