20.12.2023 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pri riešení cien potravín je jedno z riešení aj zníženie DPH o 5 %

        Bratislava 20. decembra (TASR) - Vláda zobrala na vedomie analýzu cien potravín, ktorým sa chce v najbližšej budúcnosti venovať. Na základe analýzy následne kabinet pristúpi k opatreniam. Jedno z nich môže byť aj zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na základné potraviny o 5 %. V stredu to na tlačovej konferencii po rokovaní vlády uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).


        "Robíme najrýchlejšie, ako môžeme. V hre sú aj obmedzenie obchodných marží obchodných reťazcov alebo zníženie DPH na základné ceny potravín, vieme si predstaviť jej pokles z 10 na 5 %," priblížil Tomáš.
        Vyjadril sa aj k téme zastropovania dôchodkového veku. Diskusiu o reálnom dôchodkovom strope chce Tomáš otvoriť, no muselo by dôjsť k zhode na novele ústavy naprieč politickým spektrom. Zároveň by bolo potrebné pristúpiť k takým kompenzačným opatreniam, aby bola zachovaná udržateľnosť dôchodkového systému.
        Pri riešení problému s narastajúcim počtom žiadostí o predčasné dôchodky, ktorý spôsobuje zamestnávateľom problémy, Tomáš povedal, že Inštitút sociálnej politiky analyzuje, nakoľko je situácia vážna.
        "Situácia je dočasná. Týka sa tohto a pravdepodobne budúceho roka. Kým nebudeme mať opatrenie definitívne pripravené a odkonzultované so sociálnymi a koaličnými partnermi, tak ho predstavovať nebudem. Chceme ho však predložiť v skrátenom legislatívnom konaní v januári," uviedol Tomáš.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down