08.02.2013 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Priame platby sa úplne nevyrovnajú

Poľnohospodári z nových členských krajín Európskej únie sa dočkajú mierneho vyrovnávania priamych platieb v porovnaní s ich kolegami zo západnej Európy. Naznačuje to návrh budúceho sedemročného rozpočtu únie, na ktorom sa dohodli európski lídri.

V piatok 8. februára, krátko pred 10. hodinou, rokovania premiérov a prezidentov v Bruseli ešte pokračovali, z prostredia Európskej rady však bol novinárom rozdaný 50-stranový návrh aktuálneho znenia rozpočtu na obdobie rokov 2014 až 2020, v ktorom boli rozpísané jednotlivé politiky EÚ a ich finančné krytie do konca tohto desaťročia.
Podľa prvých indícií si Slovensko udržalo dobrú pozíciu z novembrového summitu. Keďže rozpočet bude nižší ako bol pôvodný návrh, aj odvody SR do spoločného rozpočtu sa o niečo znížia, pričom si naša krajina udrží pozíciu čistého príjemcu európskych zdrojov.
Z hľadiska SR nič by sa nemalo meniť v oblasti kohéznej politiky a priamych platieb pre poľnohospodárov. Dodatočné škrty, ktoré lídri EÚ schválili predovšetkým v programe CEF (cezhraničné prepojenia v infraštruktúre, energetike, IT sektore), sa dotknú aj príslušných programov na Slovensku, čiže získame menej v oblasti vedy a výskumu.
O časť zdrojov príde Slovensko aj v oblasti rozvoja vidieka, zlepší sa však situácia v oblasti priamych platieb pre poľnohospodárov a Slovensko si udržalo aj sľúbených 200 miliónov eur pre vyraďovanie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, čo je citeľný nárast oproti pôvodným 105 miliónom eur načrtnutých na tento účel Európskou komisiou.
Podľa internetového denníka EUobserver je aktuálny návrh eurorozpočtu dobrou správou pre roľníkov zo strednej a východnej Európy. Tí v súčasnosti dostávajú oveľa nižšiu podporu ako ich kolegovia z Nemecka či Francúzska. Tento stav by sa mal postupne meniť, keď do roku 2020 by mali poľnohospodári zo strednej a z východnej Európy v priamych platbách dostať 196 eur na hektár. Vyššia podpora pre roľníkov z nových členských krajín by mala ísť na úkor bohatších členských štátov od roku 2015.
Na summite sa Českej republike, ktorá vo štvrtok (7.2.) hrozila vetom dohody o rozpočte, podarilo "vybojovať" dorovnanie v kapitole kohézna politika na 20 miliárd eur. Podľa návrhu budúceho sedemročného rozpočtu EÚ dostali o 400 miliónov eur viac, ako mali v pôvodnom návrhu na summite vlani v novembri. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down