27.05.2014 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Priame platby za takmer dve miliardy eur

Priame platby pre SR z EÚ v období 2007 až 2013 dosiahli úroveň 1,951 miliardy eur. Doplnkové vnútroštátne priame platby v uvedenom období predstavovali sumu 512 miliónov eur.

BRATISLAVA.  Vyplýva to zo Správy o plnení záväzkov z prístupového procesu SR do EÚ z roku 2004, ktorú do pripomienkového konania predložilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.
Rezort diplomacie pripomenul, že v rokoch 2004 až 2013 mali nové členské štáty EÚ, vrátane SR, nárok na priame platby zo zdrojov EÚ na úrovni od 25 percent do 100 percent priemeru priamych platieb vyplácaných farmárom v EÚ-15.

"Nové členské štáty mali zároveň možnosť doplácať tieto priame platby až do výšky 30 percent nad stanovený harmonogram z národných rozpočtov ako tzv. doplnkové vnútroštátne priame platby.
"Rok 2014 sa ustanovil ako prechodný rok z dôvodu nepripravenosti legislatívy na európskej úrovni a s cieľom ponechať členským štátom dostatočný čas na implementáciu novej podoby priamych platieb. Začiatok nového programového obdobia bol posunutý na 1. január 2015," upozornilo v správe ministerstvo.
"Nový systém priamych platieb bude tvorený viaczložkovým systémom podpôr, pričom 13 percent z vnútroštátneho stropu priamych platieb bude môcť byť viazaných na skutočnú produkciu podniku; významnú úlohu bude zohrávať zložka aktívneho farmára a dodržiavanie postupov prospešných pre klímu a životné prostredie. Zároveň zostáva zachovaná možnosť poskytnúť prechodné vnútroštátne platby - predtým doplnkové vnútroštátne priame platby, pričom ich výška pre jednotlivé roky sa vypočíta ako percentuálny podiel zo stropu z roku 2013," píše sa v správe MZVaEZ SR.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down