07.12.2023 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pribudlo vinárov aj obchodníkov s vínom, no zásoby vína sú menšie

        Bratislava 7. decembra (TASR) - Kým počas pandémie covidu slovenskí vinári hlásili nahromadenie veľkých zásob vína, tento rok zásoby mierne klesli, a to aj napriek tomu, že vinárov je viac. Informoval o tom Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ÚKSÚP) s pripomenutím legislatívnej povinnosti zaslať hlásenie o úrode hrozna, ako aj výrobe vína a muštu do 10. decembra.


        Podľa informácií ÚKSÚP ku koncu júla bolo na Slovensku registrovaných 807 aktívnych vinárov a 342 obchodníkov s vinárskymi produktmi, čo je v porovnaní s koncom minulého roka o 25 vinárov a o 42 obchodníkov viac.
        "Podľa zákona o vinohradníctve a vinárstve je každý vinár a obchodník s vinárskymi produktami povinný každoročne k 31. júlu zasielať Ústrednému kontrolnému a skúšobnému ústavu poľnohospodárskemu v Bratislave hlásenie o zásobách vinárskych výrobkov. Z nich vyplynulo, že na Slovensku sú celkové zásoby v objeme 488.506 hektolitrov (hl) vína a 1879 hl muštov, čo predstavuje o 7 % nižšie zásoby vína a o 26 % nižšie zásoby muštov oproti predchádzajúcemu obdobiu v roku 2022," povedala generálna riaditeľka ÚKSÚP Štefánia Buschbacher.
        Spresnila, že z uvedeného množstva predstavuje biele víno 310.205 hl, ružové a červené víno 178.301 hl, biely mušt 1671 hl a červený mušt 208 hektolitrov. U vinárov boli celkové zásoby vyčíslené na 360.032 hl vína a 727 hl muštov, zvyšok bol u obchodníkov.                                
        "Vinohradník, ktorý zberá hrozno na účely uvádzania na trh, je povinný každoročne zaslať ÚKSÚP-u hlásenie o úrode hrozna a jeho použití, a to do 10. decembra, podľa stavu k 30. novembru. Vinári v rovnakom termíne zasielajú hlásenie o výrobe vína a muštov, ako aj hlásenie o stave zásob vína a muštov. A rovnaké hlásenie o stave zásob vína a muštov musí do 10. decembra zaslať aj obchodník, ktorého predaj vinárskych produktov prevyšuje 200 hl v kalendárnom roku," dodala Buschbacher.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down