07.09.2022 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prichádzame s novinkou, s ktorou je úspech zaručený

Včasná jesenná regulácia burín je veľmi potrebná a oveľa vhodnejšia, efektívnejšia a ekonomicky prínosnejšia ako jarné herbicídne ošetrenie. Preto neváhajte, regulujte buriny už na jeseň. Siahnuť môžete po novinke Triviza.

Hoci ozimné obilniny patria medzi plodiny s vysokou schopnosťou potláčania burín, táto ich vlastnosť sa prejaví až v neskorších fázach vegetácie. Po zasiatí sú porasty (a to nielen tie skoro vysiate) vystavené vysokému konkurenčnému tlaku burín. A práve v tomto období potrebujú určitý čas k optimálnemu zapojeniu. Pokiaľ v tomto veľmi krátkom čase buriny neodstránime, môžu byť porasty ozimín práve konkurenčným pôsobením burín negatívne ovplyvnené.

Spoľahlivá a súčasne šetrná regulácia burín na jeseň

Náš nový produkt Triviza je trojzložkový herbicíd (chlortoluron, diflufenican, pendimethalin) s excelentným účinkom na široké spektrum burín. Každá z účinných látok má iný mechanizmus pôsobenia, takže sa účinné látky výborne doplňujú. Všetky tri sú prijímané burinnými rastlinami cez pôdu i cez hypokotyl alebo listami burín. U jednotlivých účinných látok sa len líši pomer príjmu cez pôdu alebo list.

Riešenie širokého spektra burín

Triviza spoľahlivo pôsobí proti širokému spektru bežných burín, ale aj odolnejších druhov ako sú pakosty, veroniky, zemedym či fialky a hravo si poradí tiež s výmrvom repky a slnečnice.  Ani trávovité buriny nie sú pre Trivizu problémom, vhodná je predovšetkým pre herbicídnu reguláciu metličky obyčajnej, uplatní sa taktiež pri regulácii psiarky lúčnej alebo lipnice ročnej.

Triviza je registrovaná do všetkých obilnín s výnimkou ovsa.

Použitie a dávkovanie

Použitie je možné v pšenici ozimnej, ječmeni ozimnom, tritikale a raži v rastovej fáze plodiny BBCH 10 - 13, t.j. vo fáze tvorby prvého až tretieho listu. Najvyššia účinnosť sa dosiahne, ak sa prípravok použije krátko po vyklíčení obilnín (od tvorby 1. listu BBCH 10) a pri dostatočnej vlhkosti pôdy.

Použitie je veľmi jednoduché, Trivizu aplikujte v dávke 2,0 l/ha. Navyše ju môžete bez problémov aplikovať v tank-mix kombinácii s inými herbicídmi či insekticídmi. Pre posilnenie účinku na psiarku alebo aj na lipkavec odporúčame použitie v kombinácii s našim prípravkom Boxer.

Triviza je veľmi šetrná k plodine, príznaky fytotoxicity sa v porovnaní s ostatnými produktmi pre jesenné ošetrenie obilnín vyskytujú minimálne. Na základe výsledkov našich pokusov ide o jeden z najšetrnejších herbicídov.

PlodinaÚčel použitiaDávka / ha
pšenica ozimná, jačmeň ozimný, tritikale, ražjednoročné dvojklíčnolistové buriny, metlička, lipnica ročná2,0 l/ha
Účinné látkydiflufenikan 40 g/l chlorotoluron 250 g/l pendimethalin 300 g/l 
FormuláciaSuspenzný koncentrát SC
Maximálny počet aplikácii v plodine1 x na jeseň
Dávka vody200 - 400 l/ha

Foto 1: Neošetrená kontrola, pokus Hořice - ČR,  2022

Foto 2: Porast ošetrený herbicídom Triviza v dávke 2,0 l/ha, pokus Hořice – ČR, 2022

Autor: Mgr. Katarína Dikáczová, Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down