13.11.2014 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Príčiny zdražovania nie sú v nedostatku obilia

Pestovatelia obilnín nevidia príčiny zdražovania pekárenských výrobkov v nedostatočnom množstve kvalitného potravinárskeho obilia v SR.

      TOPOĽČANY. Uviedlo to Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) v reakcii na avizované zvyšovanie cien niektorých potravín (rožky, chlieb), ktoré je odôvodňované zhoršenou kvalitou obilnín dopestovaných na Slovensku.
      Problém treba podľa zväzu hľadať skôr v nedoriešených vzťahoch medzi spracovateľmi a obchodom. Už v letných mesiacoch, keď sa dala očakávať lepšia úroda, vyvíjali obchodné spoločnosti tlak na zníženie cien výrobkov z obilia.
      Predstavitelia ZPO sú presvedčení o tom, že na Slovensku sa v tomto roku urodilo dostatočné množstvo kvalitnej potravinárskej pšenice, ktoré pokryje potreby spracovateľov aj pekárov. Z pohľadu množstva je dokonca dostatok obilia aj na vývoz. Celkovú produkciu hustosiatych obilnín v SR v roku 2014 predpokladá ZPO na úrovni 2,588 milióna ton, čo je dostatok pre pokrytie potrieb mlynárov, výrobcov sladu, či výrobcov kŕmnych zmesí, a to v množstve, ako aj v kvalite.
      Predstavenstvo ZPO na svojom ostatnom zasadaní 4. septembra zhodnotilo zber obilnín na Slovensku v tomto roku ako veľmi náročný. Zlé klimatické podmienky a veľa zrážok spôsobili výpadok nielen v objeme, ale aj v kvalite produkcie. Celkovo zhoršená kvalita obilia predstavuje približne 50.000 až 100.000 ton.
      Pestovatelia obilnín nechcú kritizovať cenovú politiku Únie priemyselných pekárov Slovenska (ÚPPS), nebránia sa zmenám v cenových reláciách výrobkov a chápu postavenie pekárov. Tieto aktivity by mali byť však koordinované s obchodom tak, aby nemali za následok úpravu cien na úkor občanov Slovenska.
      ZPO vidí rezervy v obchodnej marži obchodných spoločností, koncovú cenu pre spotrebiteľa totiž často tvoria tak, že podiel pestovateľov a spracovateľov na nej sa znižuje.
      Podobne ako u pekárov, aj realizačné ceny obilia u farmárov sa už niekoľko rokov zásadne nemenia, dokonca za ostatných desať rokov sa pohybujú veľmi nízko, v priemere na úrovni výrobných nákladov, alebo len mierne nad nimi. V súčasnosti sa cena potravinárskej pšenice v SR pohybuje podľa kvality na úrovni okolo 130 až 160 eur/tonu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down