Prijali mimoriadne opatrenia

Nebezpečenstvo, ktoré vyplýva z výskytu afrického moru ošípaných AMO) v niektorých okolitých krajinách, je aj pre Slovenskú republiku dosť veľké. Na tlačovej besede v Bratislave to v uplynulom týždni konštatovali ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS).

BRATISLAVA. „To je riziko je naozaj vysoké aj s ohľadom na – v tomto prípade pre nás nevýhodnú – zemepisnú polohu našej krajiny,“ podčiarkol J. Bíreš. Pripomenul, že posledné prípady výskytu AMO na Ukrajine sa vyskytli len vo vzdialenosti 65 kilometrov od slovenských hraníc.

„Táto choroba sa šíri rýchlosťou asi jeden kilometer za mesiac. Ak je však diviak vyrušený a je v strese, potom dokáže za 24 hodín migrovať aj na vzdialenosť 30 kilometrov,“ uviedol J. Bíreš.

Veľké riziko z hľadiska potenciálneho zavlečenia nákazy na Slovensko predstavujú podľa ústredného riaditeľa ŠVPS práve migrácia infikovaných diviakov, doprava a ľudský faktor, pričom najväčšie riziko zavlečenia afrického moru ošípaných na naše územie podľa neho hrozí z Ukrajiny.

V súvislosti s aktuálnym výskytom AMO v ČR, konkrétne v Zlínskom kraji, ktorý bezprostredne susedí aj s viacerými slovenskými regiónmi, boli prijaté mimoriadne opatrenia, ktoré sa týkajú najmä prihraničných oblastí. Konkrétne ide o 30-kilometrové pásmo, ktoré smerom do vnútrozemia v podstate kopíruje štátnu hranicu medzi SR a ČR. Hranice tohto pásma tvorí rieka Váh a diaľnica D-1.

Pracovníci ŠVPS navštevujú chovateľov ošípaných v ohrozenej oblasti, chodia priamo do chovov a robia nevyhnutnú osvetu a preventívne kroky takpovediac priamo v teréne.

Zároveň vykonávajú aj intenzívnu kontrolu živých zvierat. Chovateľov vystríhajú pred nákupom živých ošípaných v Poľsku, lebo napríklad celkom nedávno pri kontrole odhalili snahu o dovoz 82 ošípaných, ktoré boli bez veterinárneho certifikátu.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *