08.10.2018 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Príležitosť na vytvorenie funkčného systému riadenia rizík

Formát poľnohospodárskeho poisťovania v Európskej únii je rôznorodý. Súvisí to s tým, že jednotlivé členské štáty čelia rôznym druhom rizík, a líši sa aj kultúrne a politické prostredie v jednotlivých členských štátoch. Rôznia sa tiež postoje vlád jednotlivých členských štátov k platbám, poskytovaným pri pohromách, čo pravdepodobne ovplyvňuje aj ochotu poľnohospodárov platiť za poistenie a následne aj rozvoj systémov poistenia.

Aj toto sú témy, o ktorých budú na konferencii OECD referovať uznávaní európski a svetoví odborníci, zaoberajúci sa otázkami rizikovosti v agrárnom sektore. Konferencia sa uskutoční v dňoch 17. a 18. októbra 2018 v hoteli DoubleTree by Hilton v Bratislave.

Veľké sucho z tohto leta viedlo Európsku komisiu k tomu, aby zrušila dve environmentálne požiadavky, ktoré obvykle musia poľnohospodári rešpektovať, aby získali priame platby. Výnimky sa týkali osobitných požiadaviek na ekologizáciu (greening), konkrétne pravidiel pre diverzifikáciu plodín, a pre oblasti ekologického záujmu, konkrétne pre pôdu, ležiacu úhorom, aby táto mohla byť použitá na výrobu krmív pre zvieratá.

Navyše, mnohé členské štáty poskytli na preklenutie nepriaznivej situácie svojim poľnohospodárom dodatočnú finančnú pomoc. V Írsku vláda poskytla poľnohospodárom 4,25 milióna eur na nové „opatrenie na podporu dovozu krmiva“. Vo Švédsku dostali poľnohospodári, postihnutí suchom v dôsledku letných horúčav, finančnú pomoc vo výške 1,2 miliardy švédskych korún, a poľnohospodári v Nemecku dostali na kompenzáciu strát 340 miliónov eur.

Za ostatné roky sme si akosi zvykli, že mimoriadna pomoc na zmiernenie záťaže poľnohospodárov v Európskej únii v dôsledku rôznych kríz, akými sú napríklad ruský zákaz dovozu alebo nadmerná ponuka mlieka na trhu či v dôsledku sucha, už nie je ničím výnimočným.

V roku 2014 vynaložila Európska únia približne 220 miliónov eur na trhové opatrenia za účelom stabilizácie poľnohospodárskych trhov, najmä trhov s mliekom a s ošípanými. V roku 2015 Európska komisia na základe obrovského tlaku poľnohospodárov v celej únii vytvorila mimoriadnu pomoc pre chovateľov hospodárskych zvierat vo výške 500 miliónov eur, vrátane 420 miliónov eur na priamu cielenú pomoc. V roku 2016 Európska komisia poskytla 500 miliónov eur v rámci dodatočného balíka mimoriadnych opatrení.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down