05.12.2016 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prínos agrolesníctva pre klímu

Na nedávnej konferencii Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) v Ríme sa skúmali možnosti na oživenie dávneho systému využitia pôdy spôsobom pestovania plodín a chovu dobytka v lesnom poraste.

RÍM. Podľa výsledkov konferencie v Ríme by agrolesníctvo malo zohrávať kľúčovú úlohu pri prechode na udržateľné poľnohospodárstvo a pri potláčaní klimatických zmien.

„Efektívne využívanie pôdy, pri ktorom sú stromy pestované spolu s poľnohospodárskymi plodinami a s chovom dobytka, je esenciálnou zložkou prechodu k udržateľnému poľnohospodárstvu," povedal v otváracom príhovore José Graziano da Silva, generálny riaditeľ FAO.

Agrolesníctvo predstavuje prístup, využívajúci pestovanie na pomedzí lesa a otvoreného poľa. Prináša so sebou súbor sociálnych, ekonomických a environmentálnych benefitov a výhod, akými sú napríklad výživné potraviny, obnoviteľná energia, čistejšia voda a zvýšenie biodiverzity.

„Potrebujeme dosiahnuť lepšiu koordináciu poľnohospodárskych a nepoľnohospodárskych prírodných zdrojov," povedal José Graziano da Silva.

Zmiešané využitie pôdy, ktoré ponúka agrolesníctvo, je príkladom toho, ako môže poľnohospodársky sektor prispieť k snahe o zníženie emisií skleníkových plynov.

„V poľnohospodárstve sú adaptácia na klimatické zmeny a ich predchádzanie dvoma stranami tej istej mince, a my musíme lepšie preskúmať prínosy prevencie, adaptácie a rozvoja" dodal José Graziano Da Silva.

„Udržateľnosť je neustála výzva, a práve agrolesníctvo predstavuje výborný nástroj na jej dosiahnutie," povedal Francesco Rutelli, bývalý starosta Ríma a predseda talianskej mimovládnej organizácie Centrum pre udržateľnú budúcnosť (Centro per un Futuro Sostenibile), ktorá podporuje šírenie vedeckých informácii o klimatických zmenách a o ekonomických dôsledkoch enviromentálnych problémov.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down