05.01.2021 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prínos systému CEMOS potvrdený inštitútom DLG

V komplexnom teste vykonanom Nemeckou poľnohospodárskou spoločnosťou (DLG), systém CLAAS CEMOS for Tractors (CEMOS pre traktory) pôsobivo preukázal svoju vynikajúcu schopnosť zvyšovať celkovú účinnosť traktora. Potenciál optimalizácie na úrovni až 21 % bol zaznamenaný pri kultivačných prácach.

V polovici septembra sa desať skúsených vodičov z Nemecka, Francúzska, Poľska a Dánska zhromaždilo na veľkej farme v Sasku-Anhaltsku, aby sa postavili proti optimalizačnému potenciálu dialógového asistenčného systému CEMOS pre traktory. Na mieste boli k dispozícii inžinieri z testovacieho centra DLG pre stroje a vstupy na farme, aby zmerali rýchlosť pojazdu strojov a spotrebu paliva pri rozdielnych testoch. Zadokumentovaný bol aj spôsob, akým operátori a systém CEMOS pre traktory upravovali nastavenia stroja počas testovacích jázd.

Pomocou ťahaných podmietačov operátori plytko, či hlboko kultivovali pásy pôdy s rôznou štruktúrou na testovacích plochách počas troch dní. V prvej časti testu mali operátori - poľnohospodári aj službári - možnosť upraviť príslušné nastavenie, ako je úroveň doťaženia prednej nápravy, hmotnosť závaží v kolesách, tlak v pneumatikách a úroveň poklesu otáčok pri zaťažení motora na dvoch traktoroch CLAAS AXION 870 CMATIC. Obsluhy považovali ich počiatočné nastavenie za vhodné a pokračovali v ich nastavovaní počas testovacej jazdy - bez použitia CEMOS pre traktory. Spoločnosť CLAAS poskytla nielen traktory, ale aj výber rôznych závaží. Mohli tiež rýchlo upraviť tlak v pneumatikách pomocou integrovaného systému kontroly tlaku v pneumatikách CLAAS CTIC 2800. Všetci vodiči pokračovali v upravovaní nastavení, až kým nedosiahli také nastavenia, ktoré považovali za optimálne. VIacero účastníkov si urobilo domácu úlohu a vopred preskúmalo možnosti optimalizácie nastavenia parametrov - napríklad z hľadiska spotreby a krútiaceho momentu, optimálnych rozsahov otáčok a otáčkových polí s optimálnou účinnosťou. Títo vodiči boli bezpochyby skutoční profesionáli.

Následne sa všetky testovacie jazdy opakovali, ale s aktivovaným systémom CEMOS for Tractors. Obsluhy traktorov tentokrát len potvrdzovali návrhy na optimalizáciu, ktoré považovali za vhodné, alebo si vyžiadali alternatívne návrhy od systému CEMOS. Aj v tomto prípade sa vymenili závažia, upravil sa tlak v pneumatikách a podľa potreby sa zmenil pokles otáčok motora. Tento proces tiež pokračoval, kým sa nedosiahol optimálny výkon pre test a prevládajúce podmienky.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down