12.05.2014 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prioritou bude podpora inovácií v pôdohospodárstve

Jednou z priorít Stratégie inteligentnej špecializácie Slovenska, ktorá priamo nadväzuje na stratégiu Európa 2020 a iniciatívu Inovačná Európa, bude podpora inovácií v pôdohospodárstve, vyplýva to z výročnej správy Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) za rok 2013.

BRATISLAVA. Správa poukazuje na klesajúci podiel poľnohospodárstva a lesníctva na hrubom domácom produkte Slovenska.
"V tejto oblasti Slovensko dosahuje v produkcii nízku pridanú hodnotu, produktivita práce klesá, podiel domácich potravín na trhu tvorí len 50 %, a klesá zamestnanosť na vidieku. Pôdohospodárstvo je pritom jedným z mála odvetví, ktoré na vidieku pracovné miesta vytvára," uvádza PPA.
Integrácia do EÚ vystavila slovenských pôdohospodárov väčšej konkurencii na domácom trhu, ale aj rozšírila možnosti našich podnikov jednoduchšie realizovať výsledky svojej produkcie na spoločnom európskom trhu.
"Malé a stredné poľnohospodárske podniky Slovenska čelia veľkým dodávateľom aj odberateľom ich produkcie. Vyjednávacia pozícia prvovýrobcov a spracovateľov takto postupne klesá, v rámci potravinového reťazca je nedostatočná."

Spotrebitelia slovenských potravín sú podľa PPA čoraz náročnejší. "Na jednej strane vyžadujú nízke ceny, ale zároveň aj vysokú kvalitu produktov."
Správa zdôrazňuje potrebu adaptácie poľnohospodárstva a lesného hospodárstva na zmenu klímy prostredníctvom takých spôsobov hospodárenia, ktorými sa zvýši zadržiavanie vody v krajine, zvýši využiteľnosť obnoviteľných zdrojov energie a zníži spotreba energií.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down