19.03.2020 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prioritou J. Mičovského bude najmä zabezpečiť v SR zásobovanie potravinami

Prioritami nového ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Jána Mičovského (OĽaNO) musia byť najmä zabezpečenie plynulého zásobovania potravinami v čase mimoriadnej situácie, ďalej podpora potravinárskeho priemyslu, ako aj príprava Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ.

BRATISLAVA. Ako pre TASR uviedla riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jana Venhartová v reakcii na Mičovského nomináciu, ktorú v stredu (18. 3.) predstavil dezignovaný premiér Igor Matovič (OĽaNO), Mičovský vstupuje na náročný rezort v extrémne zložitej situácii. Medzi jeho prvé úlohy bude bezpochyby patriť zabezpečenie plynulého zásobovania potravinami v čase obmedzení zavedených krízovým štábom SR v súvislosti s ochorením COVID-19.
Pripomenula, že potravinári čelia množstvu problémov, ktoré je v súčasnej dobe potrebné operatívne riešiť tak, aby výroba potravín bola plynule zachovaná po celú dobu trvania obmedzení.
Mimoriadna situácia s novým koronavírusom podľa Venhartovej ukázala, aké je dôležité zabezpečiť potravinovú sebestačnosť Slovenska. Potravinársky priemysel, ktorý je nositeľom potravinovej sebestačnosti, bol podľa nej predchádzajúcimi vládami dlhodobo zanedbávaný a vyčleňovaný mimo finančnej podpory.
"Pevne veríme, že nový pán minister si v plnej miere osvojí poznatok, že bez podpory spracovateľského priemyslu nie je možné suroviny poľnohospodárskej prvovýroby spracovať, dať im pridanú hodnotu, následne ich zabaliť a dodať na pulty obchodov," podčiarkla.
Upozornila, že politika rezortu pôdohospodárstva, ktorá v minulých obdobiach zanedbávala potravinárstvo, čo sa týka finančnej podpory, sa prejavuje nízkym podielom domácich potravín na pultoch obchodov a historicky najvyšším negatívnym saldom zahraničného obchodu s potravinami vo výške 1,8 miliardy eur za rok 2019.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down