09.12.2021 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prioritou je výrazné zníženie hustoty diviačej zveri

Prioritou je výrazné zníženie hustoty (denzity) diviačej zveri, predovšetkým v rizikových oblastiach nachádzajúcich sa medzi africkým morom postihnutou oblasťou a oblasťou, kde výskyt doposiaľ zaznamenaný nebol.

BRATISLAVA. Ako ďalej vyplýva z informácie o aktuálnej situácii šírenia sa afrického moru ošípaných (AMO) z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú schválila vláda, v uvedených oblastiach sa lov diviačej zveri oproti uplynulej poľovníckej sezóne zvýšil o 43 %.
"Zároveň sa prejavil zvýšený úhyn diviačej zveri. Pokles stavov diviačej zveri za 8 mesiacov (lovom a úhynom) oproti minuloročnej poľovníckej sezóne stúpol na 62.679 kusov, čo predstavuje viac o 32 %," spresnil agrorezort.
V rámci vyhlásenia mimoriadnej situácie sú podľa MPRV kontrolované všetky poľovné revíry so zameraním na kontrolu vykonaných aktivít užívateľov poľovných revírov smerujúcich k zvýšenej intenzite lovu, ako aj odstraňovaniu kadáverov.
"Z obáv pred ďalším zavlečením nákazy na naše územie z členských krajín EÚ, kde je identifikovaná nákaza AMO, bolo potrebné vypracovať plány kontrol spracovateľských závodov bravčového mäsa so zameraním na vysledovateľnosť," zdôraznilo agroministerstvo.
MPRV dodalo, že predovšetkým Nemecko potvrdením AMO stratilo obrovské exportné možnosti umiestnenia bravčového mäsa na ázijských trhoch, a tak vzniká pretlak exportu v rámci Európy vrátane Slovenska.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down