24.08.2018 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prioritou je zachovať tradičnú živočíšnu výrobu

V predošlej reportáži sme sa vydali ku pestovateľom v Kalnej na Hronom a poskytli sme pohľad na rastlinnú výrobu „vo veľkom“. Tentoraz sme sa rozhodli zmapovať pestovateľa s nižšou výmerou a zavítať na opačný koniec našej krajiny do poľnohospodárskeho družstva v malebnej obci, ktorého prioritou je udržať i živočíšnu výrobu a poskytnúť prácu ľuďom z okolitých obcí.

Poľnohospodárske družstvo Poruba pod Vihorlatom hospodári v Košickom kraji, v podhorskej oblasti pohoria Vihorlat. Rozkladá sa na rozhraní okresov Michalovce a Sobrance. Je nasledovníkom družstiev, ktoré vznikli v regióne v 50. rokoch minulého storočia. Hospodársky dvor Poruba pod Vihorlatom sa nachádza v okrese Michalovce, hospodárske dvory Jasenov a Vyšná Rybnica v okrese Sobrance. Obec Poruba pod Vihorlatom leží v nadmorskej výške 193 m a má niečo vyše 600 obyvateľov . Niekoľkým z týchto obyvateľov sa snaží poskytnúť prácu i miestne poľnohospodárske družstvo, ktoré hospodári na 1 500 ha ornej pôdy. Z tejto výmery tvoria zhruba jednu tretinu trvalé trávne porasty. Pôdy sú tu ťažké a kamenisté. Orná pôda pod Vihorlatom je žiaľ jednou z najchudobnejších na území Slovenskej republiky a preto musia miestni nadšenci vynakladať maximálne úsilie, aby dosiahli uspokojujúce výsledky.

PD Poruba pod Vihorlatom nám predstavil predseda predstavenstva, Ing. Milan Michalič, ktorý pracuje v družstve už roku 1989 a na jeho čelo nastúpil v roku 2005. „Som jedným z nasledovníkov starých gazdov, ktorí na tomto území žili. Môj dedo sa vrátil z Ameriky a videl svojho syna, keď mal 18 rokov. Posielal peniaze domov zo zahraničia svojej žene, aby mohla kúpiť polia a lúky. Nakoniec však o tieto majetky prišiel. V tom čase moja rodina cítila veľkú krivdu, ale museli sa s tým nejako vyrovnať. Poľnohospodárstvo mám teda v krvi a preto v ňom aj pracujem,“  popísal v úvode svoju skúsenosť Ing. Michalič.

V družstve nájde prácu momentálne okolo 40 pracovníkov. V PD Poruba pod Vihorlatom sa zameriavajú na rastlinnú výrobu vrátane krmovín, živočíšnu výrobu s trhovou produkciou mlieka a pestovanie viniča hroznorodého.

Zameranie produkcie

V rastlinnej výrobe hrajú prím samozrejme klasické plodiny a keďže sa v družstve zaoberajú i živočíšnou výrobou, potrebujú pre hospodárske zvieratá zabezpečiť dostatok kvalitných krmovín. V družstve je nosnou pestovanou plodinou pšenica, ktorú pestujú na výmere 400 - 500 ha.

 

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny č. 34

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down