25.01.2018 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prioritou pre SR je vyrovnanie rozdielov v priamych platbách v štátoch EÚ

Budúcnosť Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ po roku 2020 bola hlavnou témou stretnutia ministrov poľnohospodárstva rozšírenej Vyšehradskej skupiny V4+4 v Budapešti. Prioritou pre Slovensko je vyrovnanie rozdielov v priamych platbách medzi členskými krajinami EÚ. Slovenský agrorezort tiež odmieta návrh na povinné stropovanie platieb. Informoval o tom Michal Feik z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

BUDAPEŠŤ. "Je veľmi dôležité, aby sme na európskom poli boli aktívnym hráčom v pripomienkovaní pripravovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020. Od toho totiž závisí, ako budú konkurencieschopní voči ostatným krajinám EÚ. Preto už teraz náš rezort aktívne pripomienkuje všetky návrhy Európskej komisie (EK). Za prioritu považujem vyrovnanie rozdielov medzi členskými štátmi EÚ. Slovensko sa síce v priamych platbách blíži k priemeru EÚ, ale stále existuje množstvo krajín, ktoré dostávajú z rozpočtu EÚ výrazne viac peňazí. Výsledkom toho je okrem iného aj nadmerný dovoz potravín zo zahraničia," vyhlásila podpredsedníčka vlády a šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).
      EK koncom minulého roka predstavila Oznámenie o budúcnosti potravinárstva a poľnohospodárstva, ktoré prvotne indikuje, akým spôsobom by sa malo uberať formovanie CAP po roku 2020. Dokument hovorí o zachovaní prvého piliera, ale aj o podpore inovácií a digitalizácie, spravodlivej podpore príjmov, starostlivosti o životné prostredie, ako aj o posilnení sociálno-ekonomickej štruktúry vidieckych oblastí. "Pre Slovensko je kľúčová téma tzv. stropovania platieb. Slovensko je v tejto téme spolu s Českou republikou veľmi rezervované a určite nechceme diskriminovať veľkých farmárov," vysvetlila Matečná.
      Na Slovensku podľa Matečnej dominujú veľké farmy, čo je výsledkom historického vývoja, ale aj rozdrobenosťou vlastníctva pôdy. Stropovanie priamych platieb by viedlo k deleniu fariem a brzdeniu ich rozvoja. Slovensko presadzuje, aby boli zohľadnené národné odlišnosti v štruktúre fariem, dodávateľov a odberateľov. Taktiež by mali byť zohľadnené osobné náklady, čo by mohlo efektívnejšie oddeliť aktívne farmy od menej aktívnych. V tomto duchu naformulovali ministri Vyšehradskej skupiny aj spoločnú deklaráciu, v ktorej sa zhodli, že nechcú diskriminovať žiadne farmy ani farmárov.
      Ministri poľnohospodárstva krajín V4+4 taktiež podporili zachovanie dvojpilierovej štruktúry CAP, teda priamych platieb a rozvoja vidieka. Ministri zdôraznili, že CAP zaručuje fungovanie jednotného trhu v agropotravinárskom sektore a poskytuje občanom EÚ kvalitné a bezpečné potraviny. Zároveň zohráva kľúčovú úlohu pri posilňovaní životaschopnosti vidieckych oblastí a prispieva k ochrane prírodných zdrojov a krajiny.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down