29.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Príprava novej sezóny 2023 v plnom prúde

Po dvoch rokoch pandémie sa dňa 22. novembra 2022 v Nitre uskutočnila v tradičnom formáte odborná konferencia spoločnosti Limagrain Slovakia, s. r. o., zameraná na predstavenie kompletného portfólia odrôd jarín pre sezónu 2023. Hostia z radov poľnohospodárov sa oboznámili s etablovanými, najmä však novými odrodami kukurice, jačmeňa, slnečnice, sóje, hrachu, ale aj tritikale a ľanu, ktoré boli predstavené v kontexte dosiahnutých výsledkov v pokusoch ako aj v praxi.

Hostí podujatia privítal Ing. Ondrej Takáč, Country manager spoločnosti Limagrain Slovensko. V úvode informoval o fúzii spoločnosti Limagrain Central Europe Cereals s. r. o. so sídlom v Prahe a Limagrain Central Europe, organizačná zložka SLOVAKIA, ktorej spojením od 1. decembra 2021 vznikla najsilnejšia osivárska a šľachtiteľská spoločnosť na slovenskom trhu Limagrain Slovakia s.r.o., s dominantným zastúpením vo všetkých dôležitých poľných plodinách: „Konkrétne v repke sme číslom jedna, rovnako v jarnom jačmeni s neuveriteľným viac ako 86 percentným podielom na trhu. Taktiež v pšenici ozimnej sme jednotkou na slovenskom a českom trhu. V kukurici sme obsadili tretiu pozíciu, pričom v Českej republike sme dlhodobo dvojkou. V slnečnici nám na Slovensku patrí tretie miesto, resp. štvrté na českom trhu.“

Zrnová kukurica – naďalej zisková plodina

„Kukurica je perspektívnou plodinou, čo platí aj pre nasledujúcu sezónu. A to napriek tomu, že sezóna 2022 bola poznačená extrémnym suchom a nerovnomerným rozdelením zrážok, resp. ich nedostatkom. Pestovanie kukurice v prvom rade ovplyvnili náklady na pestovanie a sušenie. Ziskovosť kukurice ovplyvňuje dopyt a cena, pričom na druhej strane je to ponuka v závislosti od dosiahnutej úrody. Základom úspechu je dobré a kvalitné osivo,“ uviedol Ing. Jiří Matuš, produktový manažér spoločnosti Limagrain, zdôraznil ale, že pri tohtoročných cenách za energie sa do popredia dostáva zberová vlhkosť zrna a jeho sušenie.

„Čo však cenu kukurice ovplyvňuje najviac je ponuka a tá súvisí s dosiahnutou úrodou,“ dodal. Výšku produkcie kukurice v tomto roku zásadne ovplyvnilo sucho, ktoré postihlo nielen Slovensko, ale aj Francúzsko, Nemecko, Maďarsko a ďalšie krajiny. Podľa odhadu ŠÚ SR dosiahne celková produkcia kukurice na Slovensku v roku 2022 cca 800 tisíc ton, čo je v porovnaní s rokmi priaznivými pre jej pestovanie o polovicu menej. V Európe je očakávaný podobný pokles v úrodách. Podľa j. Matuša je reálne, že sa cena za kukuricu, ktorá je dnes na úrovni 330 - 340 eur za tonu udrží a v roku 2023 bude mať kukurica najlepší odbyt zo všetkých komodít. 

Cielene nastavená ponuka

Dlhodobo cielené nastavené šľachtenie zrnových hybridov kukurice, zamerané na dosahovanie čo najvyšších úrod pri nízkych zberových vlhkostiach zrna v kontexte podmienok vnútrokontinentálnej klímy vyústilo do ponuky hybridov kukurice nastavených pre slovenský trh vo FAO 300 až 450. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down