27.09.2018 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Príprava porastu a zber slnečnice ročnej

Olejnaté plodiny majú v našom poľnohospodárstve trvale významné postavenie pre ich viacstranné využitie. Výmera ich pestovania z roka na rok stúpa. Záujem o repkové a slnečnicové semená je nielen zo strany tukového priemyslu, ale aj z ďalších technických odvetví. Pre prvovýrobcov to znamená, že pestovanie repky a slnečnice je stále ekonomicky zaujímavým odvetvím rastlinnej výroby.

Z agrotechnického hľadiska je slnečnica pomerne náročná plodina po celú dobu vegetácie. Jednotlivé hybridy slnečnice dozrievajú prirodzenou cestou, v závislosti od svojej skorosti a termínu sejby v priebehu septembra až októbra. To je zároveň aj agrotechnický termín pre zber slnečnice, ktorý sa v našich podmienkach vykonáva upravenými obilnými kombajnmi. Listy slnečnice by mali byť v tomto čase už odumreté, spodná strana úborov by mala byť zafarbená do hneda. Vlhkosť nažiek by sa mala byť medzi 17 – 19 percent.

„Poistiť“ si úrodu

V „mokrých“ rokoch, je spravidla nevyhnutnou prípravnou fázou pre úspešný zber slnečnice desikácia porastu, ktorá predchádza vlastnému zberu. V závislosti od poveternostných podmienok sa v jednotlivých rokoch bez desikácie zberá len asi 20 percent porastov. Ukazuje sa, že je ekonomicky opodstatnené poistiť si kvalitu aj kvantitu úrody rovnomerným a rýchlym ukončením vegetácie porastu. Ak slnečnica zostáva na poli po dozretí dlhšie, úroda sa znižuje každým dňom. Dôvodom môžu byť hubové choroby, vtáky aj zver.

Zamedziť stratám

Zber slnečnice v optimálnom čase s minimálnymi stratami úrody je pomerne zložitý, časovo náročný a dôležitý proces. Aby sme dosiahli čo najvyššiu produkciu semien z hektára, mali by sme venovať pozornosť už kvalitnej sejbe porastu. Samozrejmosťou je vysoká úroveň ďalších pestovateľských opatrení počas celej vegetácie. Pri samotnom zbere sa však nedá vyhnúť určitým stratám. Tieto predstavujú priame kvantitatívne straty pri kombajnovom zbere na pozemku a nepriame straty, ktoré sú spôsobené zhoršením kvality semien v dôsledku ich mechanického poškodenia zberovým mechanizmom. Najväčšie priame straty vznikajú neodrezaním slnečnicových úborov. Okrem priamych strát spôsobuje zníženie objemu úrody aj vypadávanie nažiek pri oneskorenom zbere. Čím dlhšie odsúvame termín zberu slnečnice ročnej, tým viac narastajú straty všetkých druhov. Základom je preto začať zberové práce včas. Ak to počasie dovolí najlepší termín zberu slnečnice je v čase plnej zrelosti rastliny. To znamená, že hlavná časť stonky a listy slnečnice uschýnajú a úbor s nažkami hnedne. V tomto okamihu sa hromadenie oleja v semenách blíži ku svojmu koncu, jadro nažky sa mení na pevnú štruktúru a samotné nažky sa vyfarbili do podoby charakteristickej pre danú odrodu. Zber je vhodné začať, keď je na poli podiel nedozretých rastlín slnečnice ročnej nižší ako 15 percent. Ďalšie odďaľovanie zberu slnečnice len zvyšuje jej straty.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down