29.01.2019 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pripraviť sa zodpovedne na novú sezónu

Popredný dodávateľ osív pre slovenských poľnohospodárov – spoločnosť RAPOOL Slovakia usporiadala koncom novembra 2018 odborný seminár v priestoroch Pivovaru Sessler v Trnave. V centre pozornosti boli novinky v portfóliu kukurice a slnečnice pre nasledujúcu sezónu, taktiež ponuka odrôd ostatných jarných plodín – obilnín a sóje a predstavenie nového projektu pod názvom Hybritest, ktorý sa pripravuje vo Vrbovom.

Hostí podujatia privítal Ing. Marcel Fabian, zástupca spoločnosti RAPOOL Slovakia. V úvode zhodnotil uplynulú sezónu v regióne západného Slovenska, ktorú poznačilo sucho a nadpriemerne vysoké teploty: „Počasie je čoraz nevyspytateľnejšie, zrážky sú v priestore a v čase nerovnomernejšie rozdelené, počas leta sú výrazne vyššie teploty v kombinácii so suchom. Výber odrôd s ohľadom na vyskytujúce sa obdobia sucha je preto mimoriadne dôležitý, popri odolnosti k suchu musia disponovať veľmi dobrou stabilitou úrod.“

Urýchlená vegetácia

Ako uviedol M. Fabian v roku 2018 sejbu jarín, najmä jačmeňa jarného sťažilo výrazné ochladenie koncom marca. Zlom v teplotách nastal na prelome marca a apríla, vtedy sa výrazne oteplilo – na juhu Slovenska až nad 20°C. Výsledkom nadpriemerne vysokých teplôt v apríli a v máji navyše v kombinácii s nedostatkom zrážok, bolo poškodenie časti porastov. Podľa SHMU bola teplota v uvedených mesiacoch o 1,7 až 2,9°C vyššia. Zrážky, boli väčšinou búrkového charakteru a vyskytovali sa lokálne. M. Fabian poukázal na porasty ozimín v lokalite Piešťany, konkrétne hybridnej pšenice Hyvento a najpestovanejšej líniovej odrody na Slovensku - Genius. Porasty uvedených pšeníc už začiatkom apríla začali intenzívne rásť. O 2 týždne neskôr boli zapojené a dobre odnožené. Jarný vývoj bol teda veľmi rýchly. V polovici mája bola hybridná pšenica už vyklasená. „Vplyvom sucha niektoré odrody pšenice mali nižšiu objemovú hmotnosť zrna, ostatné kvalitatívne parametre všeobecne dosiahli dobré,“ skonštatoval M. Fabian.

Rovnako porasty repky na jar rýchlo vstúpili do vegetácie. Vplyvom nadpriemerne teplého počasia bol ich rast a vývin enormne rýchly. Repka začala kvitnúť už v polovici apríla.

Pripomenul, že nosnými materiálmi spoločnosti v repke aj naďalej ostávajú novšie Dariot, Dalton a pestovateľsky osvedčený Shrek.

Dariot je veľmi perspektívny, stredne neskorý hybrid z technológie DERDynamic, t. j. vďaka rýchlemu štartu na jeseň a vytvorením väčšej listovej ružice, lepšie znáša prípadné poškodenie skočkami v prvých fázach rastu a vývinu. „V pokuse SPZO v A sortimente sa v minulom roku umiestnil na druhom mieste," uviedol M. Fabian, ktorý ho odporučil skôr na ťažšie pôdy s vyššou intenzitou pestovania. V pokusoch SPZO v B sortimente sa rovnako na druhom mieste umiestnil hybrid Dalton s priemernou úrodou 4,84 tony z hektára. M. Fabian ho odporúča do intenzívnych podmienok pestovania, v porovnaní s Dariotom o niečo lepšie znáša pôdnu nevyrovnanosť a celkovo horšie pestovateľské podmienky.

Hybridy kukurice pre sezónu 2019

„Portfólio kukurice sme výrazne obmenili a obohatili o viaceré novinky vo FAO 190 až 470,“ uviedol k ponuke M. Fabian.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down