Pripravme sa na blyskáčika repkového

Čím rýchlejšie repka rozkvitne, tým kratšie bude poškodzovať puky chrobák blyskáčik repkový (Meligethes aeneus). V posledných rokoch sa ukazuje, že zásah proti tomuto škodcovi pre krátkosť času jeho škodlivosti, nie je nutný. Pri použití insekticídov sa preto riaďte podľa jeho skutočného výskytu.

Signalizačná správa

Kritické čísla sú rôzne: keď sú zelené kvetné puky ešte zakryté, je prah jedno až dve imága na rastlinu, dva týždne pred kvitnutím štyri imága na rastlinu, tesne pred kvitnutím päť až šesť imág na rastlinu. Počet imág sa zisťuje na 20 miestach na vrchole súkvetí päť rastlín, spolu je to sto súkvetí. Zvlášť sa hodnotí obvod porastu do hĺbky 50 až 100 metrov a zvlášť vnútro porastu. Odpočty robte ráno (za chladu), ak teploty cez deň dosiahli nad 12°C, odberom sto kvetenstiev do nepriepustných vreciek. Jarná repka má prah škodlivosti dve imága na rastlinu v štádiu puku.

Ochrana porastov

Ukončené je používanie účinnych látok thiacloprid a chlorpyrifos. Autorizované prípravky na ošetrenie repky ozimnej aj jarnej proti blyskáčikom sú prípravky s účinnými látkami zo skupiny pyretroidov.Sú to svetlostabilné pyrethroidné insekticídy, určené proti niektorým druhom žravého a cicavého hmyzu, jeho larvám a vajíčkam. Alpha-cypermethrin účinkuje ako dotykový a požerový jed. Nie je systémovým prípravkom, preto je potrebné dostatočné množstvo vody na zabezpečenie dobrého krycieho účinku ošetrenia. Prípravok je stabilný voči svetlu a má nízku rozpustnosť vo vode, preto má dobrý reziduálny účinok na povrchu listov. Má vysokú priľnavosť na ošetrovaných organických materiáloch a cieľovom hmyze, je odolný voči zmytiu dažďom za predpokladu, že postreková kvapalina zaschne predtým ako začne pršať. Ak chceme dosiahnuť dobrý účinok najmä v nižšej časti rastliny, musíme zabezpečiť dobré pokrytie postrekovou kvapalinou. Mechanizmus účinku spočíva v tom, že narúša rovnováhu medzi sodíkovými a draselnými iónmi, a tým pôsobí na axiálne vedenie nervových vzruchov. Vyvoláva opakovanú depolarizáciu nervových membrán, nasledovanú kŕčmi a úhynom jedinca. Rovnako pôsobí aj cypermethrin.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down