22.12.2023 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prípravu novej sezóny 2024 berú vážne

Začiatok zimy tradične patrí odborným seminárom, na ktorom spoločnosť RAPOOL Slovakia v polovici novembra 2023 v Cabaj - Čápori neďaleko Nitry predstavila kompletné portfólio odrôd poľných plodín - kukurice, repky, slnečnice, obilnín, sóje a ďalších aj minoritne pestovaných plodín.

Hostí podujatia pozdravila Ing. Andrea Krkošová, riaditeľka spoločnosti RAPOOL Slovakia, zároveň zhodnotila uplynulú pestovateľskú sezónu 2022/2023, ktorá bola náročná, v úvode poznamenaná suchom, infláciou, vysokými cenami za hnojivá, rozkolísanými cenami za komodity a ďalšími faktormi. „Ľadom ležiaca pôda narástla o 28 tisíc hektárov a plocha spôsobilá na osev klesla o 16 tisíc hektárov, čo dohromady predstavuje o 44 tisíc hektárov osiatej pôdy menej, z ktorej sa čakala úroda,“ uviedla A. Krkošová. Konkrétne plocha zrnovej kukurice klesla o 35 tisíc hektárov (o 20 percent), slnečnica o 13 tisíc hektárov a sója o 19 tisíc hektárov (o 28 percent). V uplynulej sezóne spoločnosť RAPOOL Slovakia umiestnila svoje osivá celkom na takmer 140 tisíc hektároch, čo je veľmi dobré číslo. Aktuálne ponuku spoločnosti tvorí 110 odrôd a hybridov predávaných na slovenskom trhu.

Repky s prvenstvami

Z 12 hybridov repky olejky ozimnej v ponuke spoločnosti RAPOOL Slovakia predstavil jej produktový manažér Ing. Roman Spišák tri najdôležitejšie. Ako prvý najúspešnejší hybrid spoločnosti predstavil TEMPTATION a to viac než originálnym spôsobom: prirovnaním k víťazstvám najslávnejšieho cyklistu všetkých čias Eddymu  Merckxovi. V poloprevádzkových pokusoch SPZO za roky 2019 - 2022 na 46 lokalitách obsadil TEMPTATION 13-krát prvé miesto a celkovo v rámci Slovenska a Česka vyhral päťkrát pokusy SPZO. Z jeho predností vyzdvihol vysokú schopnosť regenerácie a vysokú dynamiku rastu. „Úspešný je natoľko, že v rámci Európy je pestovaný na viac ako 200 tisíc hektároch,“ dodal R. Spišák, „je kombináciou vysokej úrody semena, oleja, nadštandardného zdravotného stavu s TuYV rezistenciou a v neposlednom rade vysokej efektivity prijímania dusíka, vhodný je do každej pestovateľskej oblasti naprieč Slovenskom.“ Tieto prednosti potvrdil výsledkami v pokusoch aj v praxi, v ktorých za posledné tri roky preukázateľne vytvoril o 20 percent viac semien ako konkurenčné hybridy, uviedol R. Spišák. V rámci poľnohospodárskych podnikov, zapojených do pokusov SPZO, dosiahol TEMPTATION priemernú úrodu 3,92 tony z hektára a obsadil tak prvé miesto. Podobne sa mu darilo aj v roku 2022, v ktorom s minimálnym rozdielom v úrode obsadil druhé miesto. Vo výsledku bol najúspešnejším hybridom v praxi podnikov zapojených do pokusov SPZO, ako uviedol R. Spišák je to jeden z najvýkonnejších hybridov repky na slovenskom trhu. V priemere za posledné dva roky dosiahol o 280 kg na hektár vyššiu úrodu v porovnaní s priemerom úrod konkurenčných hybridov. 

Novinky pre sezónu 2023/2024

Nádejnými novinkami pre sezónu 2023/2024 sú  MANHATTAN a JANOSH z najnovšieho šľachtenia spoločnosti RAPOOL. Štandardne disponujú geneticky podmienenou rezistenciou proti fóme (Rlm7) a vírusu žltačky kvaky (TuYV), pričom samozrejmosťou je odolnosť proti pukaniu šešúľ. MANHATTAN vytvára robustný koreňový systém, vyznačuje sa veľmi rýchlym počiatočným štartom rastu, vďaka čomu je vhodný aj do suchších oblastí pestovania. Z hľadiska hodnotenia zdravotného stavu je podľa R. Spišáka najzdravším hybridom v portfóliu, čo dokazujú aj hodnotenia v poloprevádzkových pokusoch SPZO v ČR ako aj štátne odrodové skúšky v Poľsku. Podobne v Maďarsku v štátnych odrodových skúškach v rokoch 2020 – 2022 získal prvenstvo so 112 percentami na priemer úrod pokusov. Na pokusnej lokalite v Húli obsadil v silnej konkurencii prvé miesto s úrodou 5,36 tony z hektára. Vďaka dosiahnutým výsledkom ako aj vlastnostiam sa MANHATTAN stal kontrolným hybridom spoločnosti Chemos s.r.o. (Hul, Prašice, na Liptove, Trebišov) a JANHOSH kontrolným hybridom v pokusoch SPZO pre Slovensko.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down