22.08.2014 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prispôsobili sa novej (európskej) realite

K Nitre nepatrí len výstava Agrokomplex, ale aj Agroinštitút. Tento štátny podnik vznikol v 60-tych rokoch minulého storočia pod názvom Inštitút výchovy a vzdelávania Ministerstva poľnohospodárstva a výživy. A stále zostáva významným článkom predovšetkým na poli rezortného vzdelávania. Váha a poslanie Agroinštitútu dostali nový impulz, keď SR pred desiatimi rokmi vstúpila do EÚ.

Ako sa vstup našej krajiny do EÚ prejavil v činnosti Agroinštitútu?

Na túto otázku Roľníckych novín odpovedá Ing. MÁRIA DEBRECÉNIOVÁ, CSc., riaditeľka š.p. Agroinštitút Nitra.

„Tak ako celá spoločnosť a všetky inštitúcie, aj my sme museli reagovať na vstup SR do EÚ. Museli sme sa prispôsobiť mnohým legislatívnym zmenám,  reagovať na ne, a najmä nájsť pracovný priestor pre naše tímy. Myslím si, že sa nám to darilo veľmi dobre.

Aktívne sme sa zapojili už do podpory negociačného procesu. Vybudovali sme Informačné stredisko EÚ, ktoré pracovalo s negociátormi, pripravovalo rôzne štúdie a rozborové práce. Vydávali sme mesačník Svetové pôdohospodárstvo, ktorý sa zameriaval na informácie o Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ (SPP), o jej nástrojoch, o legislatíve, a v tom období bol veľmi cenným zdrojom informácií pre mnohých agromanažérov.

Vybudovali sme kvalitnú knižnicu dokumentov, sprístupňovali sme rýchle a aktuálne informácie aj prostredníctvom siete internet. Na novú legislatívu EÚ sme museli reagovať aj v našich vzdelávacích programoch pre farmárov a pri príprave a certifikácii pôdohospodárskych poradcov. Zároveň sme získali aj nové príležitosti zapojiť sa do medzinárodných projektov a získali sme cenné skúsenosti s prácou v medzinárodných tímoch.

Počas posledného programového obdobia na roky 2007 až 2013 sme riešili 15 medzinárodných projektov z programu Leonardo da Vinci a 38 projektov z Programu rozvoja vidieka.

Ako hosťujúca inštitúcia informačného centra EÚ – Europe Direct sme získali  aj projekt Európskej komisie.

Tieto aktivity nám umožnili diverzifikovať naše činnosti a zamerať sa aj na iné cieľové skupiny. Projektové aktivity sú zároveň aj veľmi významným zdrojom  pre financovanie podniku,“ konštatovala M. Debrecéniová.

(buk)

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down