02.09.2016 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Problém šípkových kríkov

Nedávno ste v Roľníckych novinách písali, ako sú zanedbané malokarpatské vinohrady, ako ich prerastajú šípkové kríky, ako nad nimi plače patrón vinohradníkov – Svätý Urban. Vinohrady však takto pustnú pomaly už 27 rokov. To nie je len problém nízkej starostlivosti vinohradníkov či už o rodiace alebo o nerodiace vinohrady, povedal nám pri našom nedávnom stretnutí Vladimír Sodoma, predseda Vinohradníckeho a poľnohospodárskeho družstva v Modre. A pridal aj vlastnú skúsenosť.

„Máme vlastnú asfaltovú cestu, ktoré vedie do vinohradu, a okolie ktorej nám ničia nálety šípkových kríkov. Chceli sme ich vyklčovať, vyčistiť okolie vlastnej cesty. Potrebovali sme súhlas od Mestského úradu v Modre, ktorému sme museli doručiť žiadosť s kolkom v cene 100 eur.

Z odboru životného prostredia sme však dostali zápornú odpoveď, vraj je to zásah do životného prostredia. Krík červenej šípky je údajne spoločensky cenná drevina, a preto je aj chránená rastlina - a nemôžeme ich vyťať. Je to v zmysle zákona, ktorý prijali poslanci ešte za vlády Mikuláša Dzurindu. Preto máme zarastené vinohrady. Nie je to kvôli nášmu nezáujmu či ľahostajnosti zo strany vinohradníkov. Keď som bol pred rokmi vo Francúzsku, v oblasti Champagne, tam som videl krásne čisté rady vinohradov, a ich okolie bolo bez šípkových kríkov; radosť bola sa na ne pozerať. Aj naše vinohrady by tak mohli vyzerať; chceli by sme ich mať takisto čisté ako sú vo Francúzsku, ale kým u nás bude platiť takýto „hlúpy“ zákon, dovtedy je to neriešiteľné. Na Slovensku je veľmi veľká administratíva a byrokratická záťaž,“ konštatoval Vladimír Sodoma.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down