21.07.2020 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Problémom poľnohospodárstva SR je najmä rozdrobenosť pôdy

Hlavným problémom slovenského poľnohospodárstva je najmä rozdrobenosť poľnohospodárskej pôdy, problémom potravinárstva finančné poddimenzovanie.

BRATISLAVA. Uviedla to na tlačovej besede v Bratislave poslankyňa Národnej rady (NR) SR za stranu SaS Jarmila Halgašová po skončení workshopu 'Nitriansky kraj - poľnohospodársky a potravinársky región'.
"Zhodli sme v tom, že v rámci poľnohospodárstva tým najväčším problémom je rozdrobenosť pozemkov. Treba teda začať s pozemkovými úpravami, netreba rozmýšľať nad tým, či vybraných predchádzajúcou vládou vybraných 168 katastrálnych úradov bolo, alebo nebolo dobrých, treba s nimi začať a v rámci ďalšieho procesu treba pripravovať nové katastrálne územia na pozemkovú úpravy. Mala by sa zároveň začať diskusia ako zabrániť opätovnému drobeniu pôdy, napríklad zmenou legislatívy v oblasti dedenia lebo nejakým iným spôsobom. Toto jednoznačne pomôže pri diverzifikácii poľnohospodárstva," priblížila Halgašová.
Podľa jej slov je následne potrebné zabezpečiť podporu najmä špecializovanej rastlinnej výroby a živočíšnej výroby. "Na území Slovenska by sa nemala pestovať len repka a slnečnica. Na to, aby sme boli sebestační v produkcii ovocia, nám podľa vyjadrení ovocinárov postačuje pestovateľské plochy rozšíriť o asi 5000 hektárov, čo sa dá dosiahnuť za štyri až päť rokov," povedala. Na uvedené podľa Halgašovej musí nadväzovať obnova zavlažovacích zariadení. "Následne je potrebné podporovať vznik odbytových združení, aby sa produkcia ovocia a zeleniny dokázala dostať do obchodných reťazcov," podčiarkla.
Účastníci workshopu sa podľa Halgašovej zhodli taktiež na tom, že nesmie byť opomenutá ani podpora slovenskému potravinárskemu priemyslu. "Toto odvetvie je finančne veľmi poddimenzované, a to nielen v oblasti technologických zariadení, ale aj v oblasti inovatívnosti produktov," informovala. Potravinárstvo podľa nej potrebuje okamžité nástroje finančnej podpory.
Na diskusnom podujatí o agropotravinárskom sektore sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Martin Fecko (OĽaNO), ako aj predstavitelia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a Potravinárskej komory Slovenska (PKS).
/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down