24.10.2014 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Problémy ovocinárov budeme riešiť podporou spotreby domácich jabĺk

Ruské sankcie nezasiahli Slovensko priamo, ale sekundárne. Je to však oveľa bolestivejšie a má to hrozivejšie dôsledky, ako keby bol len zastavený priamy dovoz. Počas dnešného otvorenia výstavy ovocia, potrieb pre záhradkárov a farmárskych produktov JAHRADA 2014 na výstavisku Expo Center v Trenčíne to povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek.

TRENČÍN. "Nastal obrovský pretlak nielen ovocia, ale aj zeleniny, bravčového a hovädzieho mäsa, jednoducho všetkých tovarov, ktoré Rusko zastavilo. Dnes sa vedie vojna o ceny. Je prebytok tovaru plus vynikajúca úroda v ovocí a výkupné ceny (jabĺk - pozn. TASR) idú už na 14 až 18 centov, čo je pre producenta neprijateľné, pretože sa dostáva do hlbokej straty," skonštatoval minister.
Ako dodal, Slovensko ako členský štát Európskej únie môže urobiť určité opatrenia, ešte však podľa neho nedospela situácia do takého štádia, aby bolo potrebné uzatvoriť trh. "Pripravili sme systém kontrol, čím chceme zabezpečiť kvalitu a bezpečnosť. Zvýšili sme početnosť hliadok na cestách, pri všetkých veľkých dovozoch budú naši veterinári, ktorí budú robiť nielen vizuálnu kontrolu, ale aj laboratórne skúšky. Kým nebudú ukončené, nebudeme púšťať takýto tovar do predaja," doplnil minister s tým, že cez podobné skúšky chcú ochrániť slovenských dodávateľov.
Pripomenul, že mnohí ovocinári sa môžu dostať do finančných problémov pre investičné úvery, ktoré nebudú schopní splácať. "Rokujeme s Bankovou úniou Slovenska. Máme prísľub od bánk, že sú pripravené individuálne posudzovať každú žiadosť, pokiaľ bude mať ovocinár problém so splácaním úveru. My budeme tento proces monitorovať. Snažíme sa ovocinárom pomôcť, aby nedošlo ku krachu," pripomenul.
Najdôležitejšie je však podľa neho zvýšiť spotrebu domácich jabĺk. "Preto aj vláda prijala materiál, kde hovorí, že treba podporiť školské programy. Je to predsa 600.000 detí a keby každé dieťa dostalo každý deň jedno jablko, odzrkadlilo by sa to aj na spotrebe. Vláda zaviazal všetkých ministrov a odporučila všetkým vedúcim verejnej správy, aby uprednostňovali pri nákupoch do svojich jedální slovenské výrobky," zdôraznil minister s tým, že vytvorením legislatívneho rámca chce vláda zvýšiť domácu spotrebu nielen ovocia, ale aj zeleniny, mlieka a mliečnych výrobkov.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down