21.03.2019 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Problémy v agropotravinárstve aj lesníctve vnímajú veľmi vážne

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR rešpektuje každého občana, ktorý formou petície prejavil svoj názor a rado by verejnosť ubezpečilo, že problémy v poľnohospodárstve, potravinárstve, aj lesníctve vníma veľmi vážne. Uviedol to pre TASR Michal Feik z MPRV SR v reakcii na štvrtkovú výzvu iniciatívy My sme les odovzdanú premiérovi Petrovi Pellegrinimu, aby odvolal šéfku agrorezortu Gabrielu Matečnú.

BRATISLAVA."Oceňujeme, že slovenská verejnosť sa o tieto témy zaujíma, ale petícia je formulovaná príliš všeobecne a preto uvítame oveľa presnejšie návrhy, ako môžeme spoločne riešiť konkrétne výzvy v agrosektore," spresnil Feik.
Podľa jeho slov treba otvorene povedať, že sektor poľnohospodárstva a potravinárstva bol dlhé roky na pokraji spoločenského záujmu. "Za posledné tri roky sa nám ale podarilo naštartovať desiatky konkrétnych opatrení. Dlho zanedbaný rezort však nevieme zmeniť zo dňa na deň," podčiarkol.
"Zdigitalizovali a stransparentnili sme agrodotácie, otvorili sme veľké európske témy, ako dvojaká kvalita potravín alebo nekalé obchodné praktiky. Tento rok prvýkrát systémovo podporíme poľnohospodárov desiatkami miliónmi eur," upozornil Feik.
Zdôraznil, že v mestách a obciach vďaka agrorezortu už aj dnes vidieť desiatky konkrétnych projektov. Pribúdajú nové miesta v škôlkach, nové vybavenie v školách, budujú sa nové cyklotrasy, opravujú sa regionálne cesty, máme viac ekologických autobusov, pribúda zeleň.
"V lesníctve sa boríme s kalamitami a dopadmi zmeny klímy, ako je sucho či víchrice. Napriek tomu ročne vysadíme milióny stromčekov, sprísnili sme boj proti nelegálnej ťažbe dreva, spustili sme lesnícko-drevársku inšpekciu a tiež podporujeme mimoprodukčné funkcie lesov," dodal Feik.
Občianska iniciatíva My sme les a ďalšie mimovládne organizácie vo verejnej výzve "A dosť! pani ministerka" vyzvali vo štvrtok premiéra, aby odvolal šéfku MPRV SR Gabrielu Matečnú. Výzvu do dnešného dňa podporilo 41.259 nespokojných občanov SR. Premiér by mal podľa výzvy agroministerku odvolať do 31. marca.
"Neriešenie a ignorovanie naliehavých a zásadných problémov v rezorte pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorý vedie pani ministerka Gabriela Matečná, pociťujeme my, občania SR, ako vážne zlyhanie. Situácia v našej krajine sa stále zhoršuje a netýka sa to len chránených území, ale aj lesov a poľnohospodárskej krajiny. Sme sklamaní, nahnevaní a nechceme už ďalej tolerovať súčasný stav, preto dôrazne žiadame predsedu vlády SR, aby navrhol prezidentovi SR bezodkladné odvolanie Gabriely Matečnej z postu ministerky. Za hlavný dôvod jej odvolania považujeme negatívne dosahy zlých a nekompetentných rozhodnutí v pôdohospodárskom rezorte, za ktoré nám hrozia už aj medzinárodné sankcie," konštatuje sa vo výzve, odovzdanej predstaviteľmi iniciatívy do podateľne Úradu vlády SR.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down