06.12.2022 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proceed: revolúcia v sejbe hustosiatych plodín

Sejací stroj patrí medzi esenciálnu poľnohospodársku techniku každého poľnohospodárskeho podniku. Všetky z nich však potrebujú minimálne dva rôzne sejacie stroje, ak si len nedávajú siať širokoriadkové plodiny za pomoci služieb. To samozrejme zvyšuje nielen vstupné náklady, ale aj náklady na celkové vlastníctvo stroja – nehovoriac o osive, hnojivách, či chémii. Prečo by sme však nemohli siať všetky plodiny jedným strojom presne a ušetriť dokonca dvakrát? Túto otázku si pred niekoľkými rokmi položil i jeden z popredných výrobcov sejacích strojov – Väderstad.

Spoločnosť Väderstad predstavila pred desiatimi rokmi sejací stroj Tempo – stroj, ktoré je dnes braný ako ten, ktorý priniesol revolúciu vo vysokorýchlostnom presnom výseve širokoriadkových plodín. Nie vždy však tomu tak aj bolo. V čase predstavenia tohto stroja si totiž farmári šomrali, že sa jedná len o dobrý marketing a presný výsev pri tak vysokej pracovnej rýchlosti jednoducho nemôže fungovať. Dnes už vieme, že Tempo funguje. A takmer dokonale. V krajinách po celom svete je dnes náročné zohnať kvalifikovanú pracovnú silu na prácu s drahou technikou. Výziev je mnoho, no pri nich majú však poľnohospodári aj svoje povinnosti. Tou zrejme najdôležitejšou je nakŕmiť neustále narastajúcu populáciu ľudí a aj zvierat. Ako ale dosiahnuť efektívne využitie vstupov pri udržaní, alebo v lepšom prípade zvýšení produkcie poľných plodín? Na túto otázku má švédska spoločnosť Väderstad svoju vlastnú odpoveď: anglické slovíčko „Proceed“, čo znamená v preklade do slovenčiny „Pokračovať“.

Kľúčové parametre výsevu

V prvom rade si ozrejmime, aké sú kľúčové parametre na kvalitu sejby. Kľúčom k ziskovému pestovaniu plodín je spôsob uloženia osiva. Ak umiestime osivo presne do tých miest, kde ho potrebujeme, získame dobrú úrodu. Pri výseve hustosiatych obilnín so sejacím strojom na plynulý výsev je najdôležitejším parametrom výsevok, čo je hmotnosť vysiatych semien na jeden hektár. Pri takomto spôsobe výsevu nám väčšinou nezáleží na presnej vzdialenosti jednotlivých semien v riadku. Vlastne, takýto typ sejacieho stroja to ani nedokáže. No a potom je tu výsev širokoriadkových plodín, ako je napríklad kukurica, slnečnica, či cukrová repa. Tieto vysievame sejacím strojom na presný výsev a požadujeme od neho pravidelné umiestnenie jednotlivých semien. Podľa spoločnosti Väderstad je však dobré, ak pri oboch skupinách plodín dodržiavame presnú medziriadkovú vzdialenosť, presnú vzdialenosť v riadku a exaktnú hĺbku výsevu. Tieto parametre sú totiž dôležité pre rovnomerné vzchádzanie plodín, ktoré dá poľnohospodárovi šancu naplánovať si svoje práce.

Na farme Väderstad sme mali tento rok možnosť byť súčasťou predstavenia noviniek pre nadchádzajúce sezóny. Okrem strojov na spracovanie pôdy sa nám po prvýkrát ukázal aj nový sejací stroj s označením Proceed. S testovaním nového sejacieho stroja sa začalo už v roku 2020, no najvyťaženejšia sezóna pre prototypy bola až v roku 2022, kedy po Európe pracovali až tri testovacie stroje Proceed. My už teraz môžeme prezradiť, že Väderstad skúša niečo nové, niečo veľké... Niečo, čo má potenciál zmeniť pohľad na výsev plodín. Väderstad totiž znižuje počet vysiatych zŕn na minimum pri snahe dosiahnuť minimálne rovnaké výnosy, ako pri štandardných výsevkoch, udávaných osivárskymi spoločnosťami. 

Prekvapivé výsledky

„V roku 2021 sme 3. októbra na testovacej farme v severnom Nemecku vysiali pomocou sejacieho stroja Proceed hybridný jačmeň. Pred samotným výsevom sme pristúpili ku spracovaniu kukuričného strniska jedným prejazdom so strojom Carrier XL vybaveným diskami CrossCutter. Výsevok pri sejbe bol nastavený na 100 semien na m2. Desať dní po výseve mali rastliny korene aj 30 cm hlboko v zemi. Nakoniec sme zberali 10,7 t úrodu,“ predostrela v úvode predstavenia novinky Maria Cornelius, riaditeľka globálneho marketingu spoločnosti Väderstad.


Viac sa dočítate už zajtra v týždenníku Roľnícke noviny.

Sejací stroj Väderstad Proceed si budete mať šancu pozrieť zblízka aj vy – od 7. do 10. 12.2022 na výstave Agrosalón v Nitre v stánku spoločnosti Agrall.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down