01.03.2013 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Producenti cukru rokovali o budúcej podpore

Pestovanie cukrovej repy a výroba cukru má napriek výraznemu poklesu výroby stále veľmi dôležité postavenie v slovenskom agropotravinárskom odvetví. Zhodli sa na tom predstavitelia MPRV SR so zástupcami Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska a Slovenského cukrovarníckeho spolku, ktoré sa uskutošnilo v piatok na pôde ministerstva.

Ako uviedli zástupcovia producentov cukru, napriek veľkej reforme je sektor výroby cukru, spolu s mliečnym a vínnym sektorom, dodnes najviac regulovaný. Cukrová reforma umožnila posilniť pozície veľkým hráčom na trhu, napríklad z Francúzska či z Dánska, kým na Slovensku zanikli dva zo štyroch posledných cukrovarov a produkčná kvóta sa znížila na 112 319,5 ton. Domáca výroba cukru v súčasnosti kryje spotrebu obyvateľstva len na 63 percent.
Sektor s cukrom zamestnáva v SR približne 3-tisíc stálych pracovníkov. Na vidieku ide o pracovnú silu, ktorá by v súčasnosti ťažko našla uplatnenie niekde inde.
Jedno z opatrení, ktoré zväzy navrhujú, je, aby sa v záujme zachovania výroby cukru v SR časť priamych platieb špecificky viazala na pestovanie cukrovej repy. Požiadavku zdôvodňujú tým, že v posledných rokoch trhové ceny cukrovej repy nepokrývali ani výrobné náklady. Žiadajú zachovať osobitnú platbu na cukor do roku 2020, a to na úrovni rokov 2011 a 2012, čo predstavuje 597,47 eur/ha (pokračovanie SAPS). Prípadne navrhujú zahrnúť osobitnú platbu na cukor do platobných nárokov konkrétnych pestovateľov cukrovej repy.
Podľa MPRV SR pestovatelia cukrovej repy dostávajú osobitnú platbu na cukor ako odviazanú platbu na základe deklarovanej výmery, na ktorej cukrovú repu pestovali v referenčnom roku. V súčasnosti cukrovú repu skutočne pestuje 163 poľnohospodárov, žiadateľov o osobitnú platbu na cukor, na ploche 16 672 hektárov. Zvyšok poľnohospodárov poberá platbu, ale cukrovú repu už nepestuje. Na druhej strane, repa sa pestuje na približne tri tisíc hektároch, na ktoré poľnohospodári osobitnú platbu nepoberajú.
Hoci ešte nepadlo definitívne rozhodnutie o tom, či v záverečných fázach rokovaní o reforme SPP bude SR pri priamych platbách podporovať zachovanie SAPS, vrátane súčasných sektorových podpôr, a teda aj cukru, alebo sa rozhodne zaviesť platobné nároky s historickou zložkou, v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR na roky 2012 – 2016, ministerstvo plánuje podporovať poľnohospodársku výrobu a tým aj zamestnanosť na vidieku.
(MPRV SR)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down